VIDEO | România, salvată de VAR în meciul cu Olanda! Al doilea gol al lui Cody Gakpo a fost anulat!

România a fost condusă la pauză de Olanda cu scorul de 1-0 în meciul disputat pe „Allianz Arena” din Munchen în optimile de finală ale EURO 2024.

Scorul a fost deschis în minutul 20 de Cody Gakpo. În repriza secundă, mai exact în minutul 63, fotbalistul lui Liverpool a reușit să puncteze din nou, dar în cele din urmă, după intervenția arbitrilor din camera VAR, s-a decis anularea golului pe motiv de offside.

Al doilea gol marcat de Cody Gakpo în meciul România – Olanda din optimile de finală ale EURO 2024 a fost anulat de sistemul VAR pe motiv de offside

În urma unui corner executat de batavi din partea stângă, mingea a traversat în primă fază careului „tricolorilor” și a ajuns pe partea opusă la Schouten, cel care a recentrat.

După o deviere a lui Donyell Malen, balonul a ajuns la Cody Gakpo, care a reușit să ajungă înaintea portarului Florin Niță și să „înțepe” mingea, pe care a trimis-o astfel sub transversală.

Ulterior, s-a putut observa faptul că, în momentul devierii lui Malen, Gakpo se afla cu doar câțiva centimetri în fața lui Radu Drăgușin, ultimul apărător al naționalei României la acea fază, bineînțeles cu excepția lui Niță. Astfel, s-a intervenit din camera VAR, iar reușita fotbalistului de la Liverpool, validată în primă fază, a fost anulată ulterior.

Sursă video: X / Football Report

Cum s-au prezentat cele două naționale la această partidă:

ROMÂNIA (4-3-3): Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Hagi
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu – Sorescu, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, Mihăilă,Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Absenți: Coman (accidentat), Bancu (suspendat)
Selecționer: Edward Iordănescu (46 de ani)

OLANDA (4-3-3): Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Shouten, Simons, Reinjders – Bergwijn, Depay, Gakpo
Rezerve: Flekken, Bijlow – Van de Ven, Blind, De Ligt, Geertruida, Maatsen, Wijnaldum, Veerman, Gravenberch, Frimpong, Malen, Zirkzee, Weghorst, Brobbey