VIDEO | Fanii Sloveniei nu i-au dat pace lui Cristiano Ronaldo! Cum au încercat slovenii să-i distragă atenția starului portughez

Portugalia a reușit să se califice în sferturile de la EURO 2024. După un 0-0 în cele 120 de minute disputate, lusitanii au reușit să o învingă pe Slovenia la loviturile de departajare, scor 3-0. Pe tot parcursul meciului, fanii sloveni au încercat să-l șicaneze pe CR7.

Fanii Sloveniei, scandări contra lui Cristiano Ronaldo

Partida dintre Portugalia și Slovenia a fost una plină de emoții pentru Cristiano Ronaldo. Încercând de nenumărate ori să marcheze, starul lusitan a ajuns la capătul puterilor și a izbucnit în plâns, după ce a ratat penalty-ul din prelungirile meciului.

Pe tot parcursul meciului, fanii Sloveniei au încercat să-l distragă pe Cristiano Ronaldo de la joc. După evoluția ce lasă de dorit, se pare că suporterii Sloveniei și-au făcut treaba perfect.

La fiecare ocazie de gol pe care a avut-o Cristiano Ronaldo, fanii sloveni au strigat la adresa starului portughez numele lui Leo Messi (37 de ani), fostul mare rival al acestuia.

Ultimul EURO pentru Cristiano Ronaldo

În minutul 105, arbitrul Daniele Orsato a acordat un penalty, după un fault asupra lui Diogo Jota. Cristiano Ronaldo a fost cel care a executat, însă, din păcate, portarul Jan Oblak a parat senzațional execuția lusitanului.

După ce a văzut ca mingea nu a reușit să-l învingă pe portar, Cristiano Ronaldo a rămas cu mâinile în cap, iar emoțiile nu au mai putut să fie controlate. La finalul primei reprize din prelungiri, CR7 a fost surprins în timp ce plângea în hohote la marginea terenului.

La finalul partidei, starul Portugaliei a anunțat că acesta este ultimul Campionat European la care a participat.

Tristețea inițială și apoi bucuria finală. Asta aduce fotbalul. Momente inexplicabile, acestea s-au întâmplat azi. Am avut ocazia să aduc echipa în avantaj, dar nu am reușit. Trebuie să revăd execuția de la penalty, nu știu dacă am tras bine sau prost. Nu am ratat o singură dată în timpul anului și acum, când colegii au avut cea mai mare nevoie, la EURO, Oblak a apărat.

Am traversat sentimente de bucurie și de tristețe, cel mai important lucru este, totuși, să te bucuri de calificare. Portugalia a meritat să învingă, chiar în 90 de minute, pentru că am avut mai multe ocazii, iar Slovenia a petrecut tot meciul apărându-se.

Acesta este ultimul meu Campionat European, cu siguranță. Dar nu sunt afectat de asta, sunt condus de entuziasm în continuare. Îmi pare rău pentru fani, voi da mereu tot ce am mai bun pentru acest tricou, indiferent dacă ratez sau nu. Și voi face asta toată viața. Trebuie să-ți asumi responsabilitatea!” a declarat Cristiano Ronaldo la finalul meciului.