Lionel Messi continuă să uimească pe toată lumea! Ce a făcut argentinianul înainte de Copa America

Argentina a avut parte de un meci de pregătire contra Guatemalei, meci câștigat cu 4-1. Lionel Messi a fost, încă odată, jucătorul decisiv în care a marcat două goluri și a oferit un assist.

„Dubla” lui Messi înainte de Copa America

Srurpinzător, Guatemala a fost echipa care a deschis scorul în urma unui autogol al fundaşului argentinian Lisandro Martinez. Însă, Messi a restabilit rapid egalitatea, în minutul 12, profitând de o eroare a portarului advers. Golul al doilea al starului argentinian a venit tocmai în a doua repriză, în minutul 72.

Lautaro Martinez a fost celălalt jucător care a terminat meciul cu o dublă, golurile fiind marcate în minutele 39 și 66.

Argentina îşi va începe campania de apărare a titlului de campioană a Americii de Sud împotriva Canadei. Turneul Copa America se desfăşoară în Statele Unite şi participă şi selecţionatele din Zona CONCACAF (America de Nord, America Centrală şi Caraibe), potrivit Agerpres.

Leo Messi n-a mai stat pe gânduri și l-a avertizat pe Mbappe!

În următoarele zile, campionatul din America de Sud, Copa America, va începe. Starul argentinian, Leo Messi, se pregătește intens pentru a lupta la câștigarea titlului de campion. Însă, acesta a declarat ca va fi cu un ochi și pe turneul final din Europa, EURO 2024.

Decarul Argentinei a auzit declarația lui Kylian Mbappe care a spus că ”un EURO e mai tare decât o Cupă Mondială”, iar Messi a ținut neapărat să îi dea o replică.

„Mbappe a spus asta? Mbappe s-a gândit măcar și la echipele din America de Sud? El a mai vorbit despre lucrurile astea și înainte de Cupa Mondială, din Qatar. Fiecare acordă importanță competiției în care joacă.

Campionatul European este foarte important, dar Mbappe exclude echipe ca Brazilia, Argentina sau Uruguay, naționale care au cinci, patru sau două Cupe Mondiale în palmares.

Cele mai bune echipe sunt la Cupa Mondială. E locul campionilor mondiali. De aceea toată lumea vrea să fie campion mondial.” a declarat Lionel Messi, potrivit as.com.