S-a lepădat de Istvan Kovacs! CCA nu l-a mai delegat pe „arbitrul numărul 1” al României la derby-ul FCSB-Rapid

Istvan Kovacs, arbitrul de 39 de ani din Carei, fusese delegatul inițial al celor de la CCA pentru marele derby de sâmbătă, dintre FCSB și Rapid. Ulterior, având în vedere prestația „oficialului” din duelul de foc din returul „sferturilor” Ligii Campionilor, dintre Barcelona și PSG, hotărârea Comitetului condus de către Kyros Vassaras a fost modificată.

FCSB va da piept cu Rapid pe 20 aprilie, de la ora 20:30, în cadrul rundei cu numărul cinci din play-off-ul acestui sezon de SuperLiga. Roș-albaștrii sunt foarte aproape de cucerirea titlului, primul după nouă ani, având un avans de 13 puncte față de principala urmăritoare, CFR Cluj. De partea cealaltă, situația giuleștenilor nu este deloc plăcută. Rapid tocmai s-a despărțit de Cristiano Bergodi, ocupând penultimul loc în clasament, după ce a pierdut toate punctele puse în joc în play-off.

Istvan Kovacs, OUT de la FCSB – Rapid! Marcel Bîrsan îi va lua locul

Deciziile lui Istvan Kovacs din faza sferturilor de finală ale Ligii Campionilor le-au dat de gândit oficialilor români. Arbitrul din Carei l-a eliminat pe Ronald Araujo, fundașul blaugrana, în prima repriză a duelului retur dintre Barcelona și PSG. Fotbalistul catalanilor a comis un fault din postura de ultim apărător, iar „oficialul” din Carei nu a stat pe gânduri.

Ulterior, Istvan Kovacs l-a „taxat” chiar și pe Xavi, antrenorul Barcelonei, pentru protestele sale de pe marginea terenului. Spaniolii au avut noi reproșuri de făcut la adresa „centralului” în repriza a doua, acuzându-l pe acesta că nu le-a acordat un penalty la un presupus fault comis asupra lui Gundogan în careul francezilor. PSG a înscris și din lovitură de pedeapsă în Spania, după o intrare neregulamentară a lui Joao Cancelo asupra lui Ousmane Dembele.

Astfel, s-a ajuns la concluzia că Istvan Kovacs nu trebuie să arbitreze derby-ul de pe Arena Națională, în care orgoliile și duritatea vor prima. Marcel Bîrsan va sta la centrul terenului, iar arbitrul VAR va fi Radu Petrescu.

Ce a spus Xavi despre arbitrul român, după eliminarea din Liga Campionilor

Barcelona a părăsit Champions League în faza „sferturilor”, în urma eșecului dur suferit pe teren propriu contra lui PSG. Trupa din Hexagon a câștigat clar, cel puțin prin prisma scorului (4-1). Ousmane Dembele (min. 40), Vitinha (min. 54) și Kylian Mbappe (min. 61, min. 89). au înscris pentru parizieni, în timp ce Raphinha (min. 12) a punctat pentru catalani.

Ulterior duelului din Spania, Xavi s-a lamentat în privința manierei de arbitraj a lui Istvan Kovacs. Ibericul l-a făcut praf pe român, reproșându-i în special eliminarea lui Araujo.

„Suntem supărați. Unsprezece contra unsprezece am fost bine organizați. Pentru mine este prea mult să dai un cartonaș roșu pentru Araujo. Am rămas în zece oameni și din acel moment a fost un alt joc. Am avut ocazii clare, dar am fost mereu în inferioritate, pentru că în zece oameni este foarte dificil.

Este păcat ca munca unui sezon să se termine din cauza unei decizii de arbitraj. Mi-ar fi plăcut să jucăm unsprezece împotriva unsprezece în fiecare minut. Eliminare a fost inutilă. I-am spus arbitrului că a fost foarte rău, că a fost un dezastru. A ucis meciul. Nu-mi place să vorbesc despre arbitri, dar trebuie să o spunem, nu putem să tăcem!”, a declarat Xavi, conform Marca.