„Domnul Gafă”. Istvan Kovacs a fost în centrul unor scandaluri majore în ultimii ani. Ce meciuri a stricat „fluierul numărul 1” al României

Istvan Kovacs, arbitrul de 39 de ani din Carei, a fost protagonistul unor momente tensionate în ultima vreme, date fiind deciziile sale de pe parcursul partidelor de fotbal. Hotărârile sale au stârnit indignare chiar și peste hotarele țării, la meciuri extrem de importante, de la masa bogaților. Ultimul caz de acest fel s-a petrecut marți, când „cavalerul fluierului” din România a arbitrat returul dintre Barcelona și PSG, din „sferturile” Ligii Campionilor. Istvan Kovacs l-a eliminat pe Araujo, fundașul blaugrana, Xavi fiind tratat în același mod pentru reacțiile de pe margine. De asemenea, arbitrul le-a acordat și un penalty francezilor, după un fault comis de Joao Cancelo asupra lui Ousmane Dembele.

Parizienii au avut câștig de cauză în manșa secundă, scor 4-1, după ce au pierdut meciul de pe teren propriu cu 3-2. În retur, Raphinha (min. 12) a deschis scorul pentru catalani. Ousmane Dembele i-a adus pe fotbaliștii lui Luis Enrique în joc, în minutul 40, înaintea pauzei. Vitinha, cel care a marcat și în tur, a dus scorul la 2-1 pentru oaspeți, iar Kylian Mbappe, superstarul lui PSG, a reușit o „dublă”, stabilind scorul final.

Istvan Kovacs, gafe peste gafe în SuperLiga și în Europa!

Atunci când vine vorba despre competiția internă, Istvan Kovacs s-a aflat în centrul mai multor episoade scandaloase, luând unele decizii de neexplicat.

În actualul sezon, greșelile arbitrului au început încă din prima etapă a SuperLigii, de la partida dintre FC Hermannstadt și Farul Constanța. Meciul s-a terminat cu victoria „marinarilor”, scor 1-0, însă Istvan Kovacs a comis o eroare gravă de judecată. Acesta nu l-a eliminat pe Gustavo Marins, care l-a faultat foarte dur pe Daniel Paraschiv, atacantul sibienilor, de la spate. Acest moment s-a petrecut în finalul primei părți a jocului, în minutul 45.

Un alt episod în care Istvan Kovacs a fost aspru judecat pentru maniera sa de a oficia a avut loc al Cluj, acolo unde CFR a dat piept cu Petrolul. „Feroviarii” s-au impus la limită, scor 1-0, însă au beneficiat de ajutorul „centralului”, chiar de două ori. În minutul 32 al meciului din Gruia, Kovacs nu a dictat penalty pentru „găzari”, după ce Musi a fost faultat de Sava, însă cei din camera VAR au intervenit, iar decizia s-a modificat. Ulterior, în startul părții secunde a jocului, Kovacs i-a mai privat pe ploieșteni de o lovitură de pedeapsă, după intrarea lui Ajeti asupra lui Pedro.

„Centralul” din Carei a mai comis o eroare mare și la FC Voluntari – Oțelul 1-1. În minutul 55, Istvan Kovacs a dictat 11 metri pentru ilfoveni, după o simulare a lui Robert Popescu. VAR-ul a avut un cuvânt de spus, salvându-l din nou pe arbitru.

Xavi l-a distrus pe Kovacs, după Barcelona – PSG 1-4

Ibericului de pe banca tehnică a clubului blaugrana nu i-a convenit modul în care Istvan Kovacs a gestionat partida de la Barcelona. În opinia lui Xavi, arbitrul din România a comis greșeli incredibile, spunând că Araujo nu trebuia eliminat.

„Suntem supărați. Unsprezece contra unsprezece am fost bine organizați. Pentru mine este prea mult să dai un cartonaș roșu pentru Araujo. Am rămas în zece oameni și din acel moment a fost un alt joc.

Am avut ocazii clare, dar am fost mereu în inferioritate, pentru că în zece oameni este foarte dificil. Este păcat ca munca unui sezon să se termine din cauza unei decizii de arbitraj.

Mi-ar fi plăcut să jucăm unsprezece împotriva unsprezece în fiecare minut. Eliminarea a fost inutilă. I-am spus arbitrului că a fost foarte rău, că a fost un dezastru. A ucis meciul. Nu-mi place să vorbesc despre arbitri, dar trebuie să o spunem, nu putem să tăcem!”, a declarat Xavi, supărat, ulterior eșecului cu PSG.