Barcelona – PSG 1-4 și Borussia Dortmund – Atletico Madrid 4-2, în returul „sferturilor” Champions League. PSG, demonstrație de forță contra catalanilor! Horațiu Moldovan și coechipierii săi părăsesc Liga Campionilor

Barcelona – PSG și Borussia Dortmund- Atletico Madrid au fost meciurile de marți din Liga Campionilor, în manșa retur a sferturilor de finală ale competiției. În prima partidă, catalanii s-au impus cu 3-2 la Paris, după un meci senzațional, în care ambele echipe au întors scorul. Raphinha a marcat două goluri pentru Barcelona, în timp ce coechipierul său, Christensen a semnat a treia reușită a ibericilor. De partea cealaltă, francezii au apărut pe tabela de marcaj prin Ousmane Dembele, fost jucător pe „Camp Nou”, și prin Vitinha. La retur, PSG și-a luat revanșa. Lucrurile păreau să se îndrepte spre calificarea Barcelonei, dat fiind faptul că Raphinha a deschis scorul în minutul 12. Ousmane Dembele a egalat, pe finalul primei părți. Vitinha și Mbappe (2) au punctat în repriza secundă, iar PSG s-a calificat în semifinale (6-4 la general).

Pe „Metropolitano” din Madrid, Atletico, actuala formație la care este legitimat Horațiu Moldovan, a avut câștig de cauză contra nemților de la Borussia Dortmund. Spaniolii au învins, scor 2-1, însă finalul meciului i-a adus motive de îngrijorare lui Diego Simeone. Trupa din Bundesliga a fost foarte aproape de egalare, lovind bara de două ori pe sfârșitul partidei. Rodrigo de Paul și Samuel Lino au marcat pentru gazde, stabilind scorul pauzei, în timp ce Sebastien Haller a punctat pentru Dortmund. La retur, nemții au fost prea puternici pentru elevii lui Simeone. Dortmund s-a impus, scor 4-2 (5-4 la general), continuându-și parcursul din această stagiune de Champions League.

Barcelona – PSG 1-4 (4-6 la general), în „sferturile” Ligii Campionilor

DUELUL DIN SPANIA A LUAT SFÂRȘIT! PSG TRECE ÎN FAZA URMĂTOARE A LIGII CAMPIONILOR!

Min. 90: Au fost acordate șapte minute de prelungiri de la marginea terenului.
Min. 89: GOOOL PSG! Kylian Mbappe îi duce pe francezi în semifinale!
Min. 61: GOOOL PSG! Joao Cancelo comite fault în careu, iar Istvan Kovacs dictează penalty! Kylian Mbappe majorează avantajul parizienilor!
Min. 56: OCAZIE URIAȘĂ pentru Barcelona! Gundogan nimerește bara porții lui Donnarumma! Xavi a fost eliminat pentru proteste!
Min. 54: GOOOL PSG! Vitinha aduce trupa de pe „Parc des Princes” în avantaj pe terenul Barcelonei!
Min. 46: S-a reluat partida de la Barcelona!

S-A ÎNCHEIAT PRIMA REPRIZĂ!

Min. 40: GOOOL PSG! Ousmane Dembele punctează din nou împotriva fostei sale echipe, iar PSG reintră în cărți pentru calificare!
Min. 29: Istvan Kovacs i-a acordat cartonașul roșu lui Araujo, după un fault comis asupra lui Barcola în preajma careului! Situația catalanilor se complică!
Min. 12: GOOOL BARCELONA! Raphinha reușește al treilea său gol din „dubla” cu PSG! Fotbaliștii din Franța, în mare pericol de eliminare!
Min. 1: START în partida retur din Spania!

ECHIPELE DE START:

BARCELONA (4-3-3): Ter Stegen (cpt.) – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – F. de Jong, Gundogan, Pedri – Yamal, Lewandowski, Raphinha
Rezerve: Pena, Astralaga – M. Alonso, Casado, Fort, Guiu, J. Felix, F. Lopez, I. Martinez, Romeu, F. Torres, Roque
Antrenor: Xavi

PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos (cpt.), L. Hernandez, N. Mendes – Zaire-Emery, Vitinha, F. Ruiz – Dembele, Mbappe, Barcola
Rezerve: K. Navas, Tenas – Asensio, Beraldo, Kolo Muani, Lee, Mukiele, Danilo, G. Ramos, Skriniar, Soler, Ugarte
Antrenor: Luis Enrique

După cele cinci goluri din meciul tur, iubitorii fotbalului pot fi siguri de o nouă desfășurare de forțe între cele două echipe. Duelul din Spania este unul de interes și pentru România. După cum precizam anterior, Istvan Kovacs este delegatul UEFA pentru partida dintre Barcelona și PSG, din faza „sferturilor” actualei stagiuni a Ligii Campionilor.

MVP-ul turului a fost Raphinha, brazilianul din atacul „extratereștrilor” lui Xavi, reușind o „dublă”. La polul opus s-a aflat Kylian Mbappe, superstarul celor de la PSG. Acesta a avut o prestație lamentabilă, fiind aspru criticat de un fost internațional francez.

Borussia Dortmund – Atletico Madrid 4-2 (5-4 la general), în „sferturile” Ligii Campionilor

FINAL DE PARTIDĂ! BORUSSIA DORTMUND MERGE MAI DEPARTE!

Min. 90: Au fost acordate patru minute de prelungiri de la marginea terenului.
Min. 74: GOOOL BORUSSIA DORTMUND! Atletico Madrid, în genunchi în returul din „sferturile” Ligii! Marcel Sabitzer majorează avantajul lui Dortmund, iar calificarea se îndepărtează considerabil pentru spanioli!
Min. 71: GOOOL BORUSSIA DORTMUND! Fullkrug înscrie cu o lovitură de cap!
Min. 64: GOOOL ATLETICO MADRID! Angel Correa marchează al doilea gol al spaniolilor cu un șut superb, iar Atletico este calificată la acest scor!
Min. 49: GOOOL ATLETICO MADRID! Hummels înscrie în proprie poartă, iar madrilenii aruncă în aer duelul de la Dortmund!
Min. 46: A început repriza secundă în returul din Germania!

PAUZĂ ÎN GERMANIA!

Min. 39: GOOOL BORUSSIA DORTMUND! Ian Maatsen dublează avantajul gazdelor, cu un șut în colțul din dreapta al porții lui Oblak!
Min. 34: GOOOL BORUSSIA DORTMUND! Julian Brandt deschide scorul în Germania cu un șut din careul mic al lui Atletico, iar nemții speră la calificare!
Min. 4: Alvaro Morata a ratat o ocazie mare pentru Atletico! Spaniolul a scăpat singur cu Kobel, însă a tras pe lângă poartă.
Min. 1: START în meciul retur din Germania!

Dortmund (4-2-3-1): Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Sabitzer, Can – Adeyemi, Brandt, Sancho – Fullkrug
Rezerve: Lotka, Meyer, Bynoe, Duranville, Moukoko, Nmecha, Ozcan, Reus, Sule, Watjen, Wolf
Antrenor: Edin Terzic

Atletico (5-3-2): Oblak – Molina, Witsel, Gimenez, Hermoso, Azpilicueta – Llorente, Koke, de Paul – Morata, Griezmann
Rezerve: Gomis, Moldovan, Barrios, Correa, Gabriel Paulista, Mandava, Saul, Nino, Riquelme, Savic, Vermeeren
Antrenor: Diego Simeone

Fotbaliștii lui Diego Simeone i-au luat tare pe nemți din primul minut al partidei tur, reușind să deschidă scorul prin Rodrigo de Paul (min. 4). Samuel Lino, jucător care nu va fi prezent pe teren în această seară, a dublat avantajul madrilenilor în minutul 32. Dortmund s-a prezentat slab timp de 70 de minute, după care băieții lui Edin Terzic s-au trezit.

Au pus în pericol poarta lui Jan Oblak de câteva ori, iar Sebastien Haller a redus din diferența înregistrată pe tabela de marcaj, în minutul 81. Din păcate pentru el, nu va juca în returul din Germania. Julian Brandt și Bynoe-Gittens au irosit ocazii imense pe final, lovind bara în două rânduri. Se poate spune că norocul a ținut cu ibericii pe sfârșitul întâlnirii, iar returul va fi unul infernal, în care Atletico va fi supusă unei presiuni inimaginabile.