Ronald Araujo, devastat după ce a fost eliminat de Istvan Kovacs în Barcelona – PSG 1-4! Ce mesaj a transmis

Ronald Araujo a oferit prima reacție după ce a fost eliminat de Istvan Kovacs în prima repriză a meciului Barcelona – PSG, din returul sfertului de finală din actuala ediție de UEFA Champions League, care s-a terminat cu scorul de 4-1 pentru gruparea pariziană.

Momentul s-a produs în prima repriză, la scorul de 1-0 pentru echipa blaugrana, și, în mod evident, a influențat în mod decisiv desfășurarea ulterioară a jocului și soarta calificării în semifinale.

Ronald Araujo a oferit prima reacție după ce a fost eliminat de Istvan Kovacs în meciul Barcelona – PSG 1-4

Fundașul central uruguayan în vârstă de 25 de ani l-a faultat în postură de ultim apărător pe Bradley Barcola în marginea careului de 16 metri și a văzut direct cartonașul roșu din partea arbitrului român.

Araujo a încercat imediat să îl convingă pe acesta că nu se impunea acea măsură, întrucât în zonă s-ar fi aflat coechipierul său Pau Cubarsi, care, în viziunea sa, ar fi putut împiedica un eventual gol marcat de tânărul fotbalist al formației de pe „Parc des Princes”.

Demersul său a fost însă în zadar, iar decizia inițială a fost păstrată. În timp ce se îndrepta spre marginea terenului, fotbalistul Barcelonei a făcut un gest controversat, dând impresia că îl acuză pe Kovacs de furt, moment care i-ar putea atrage o sancțiune disciplinară din partea UEFA.

Momentul a generat un scandal monstru în comunitatea din Catalunya

După cum se știe deja destul de bine, arbitrul român a fost extrem de vehement criticat de Xavi, dar și de presa catalană, după prestația din acest meci, iar acum a venit rândul lui Ronald Araujo să își exprime trăirile vizavi de ce s-a petrecut marți seară pe stadionul olimpic din Barcelona.

El s-a arătat foarte afectat, prin intermediul rețelelor sociale, de faptul că a „contribuit” la eliminarea echipei sale din Champions League. Sud-americanul nu s-a referit însă concret la arbitrajul brigăzii conduse de Istvan Kovacs, ci a dorit să transmită că simte că fotbalul în general i-a oferit o lecție foarte dură cu ocazia acelei partide retur cu Paris Saint-Germain.

„Fotbalul, care mi-a făcut atâtea bucurii, acum mi-a dat o lovitură dură. Le mulțumesc tuturor celor care sunt lângă mine necondiționat, colegilor mei, care au dat totul pe teren, și suporterilor, care au crezut în această echipă până la final. Îmi pare rău că nu le-am oferit o bucurie. Ne vom întoarce”, a transmis Ronald Araujo prin intermediul Instagram.