VIDEO. Moment critic în prima repriză din Barcelona – PSG! Istvan Kovacs a fost imediat înconjurat de fotbaliștii catalani!

O fază extrem de importantă în economia returului dintre Barcelona și PSG din sferturile de finală ale UEFA Champions League, meci arbitrat de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru, s-a petrecut în minutul 30, la scorul de 1-0 pentru gruparea catalană.

Atunci, Ronald Araujo l-a faultat în marginea careului de 16 metri, din postură de ultim apărător, pe Bradley Barcola, iar „centralul” din Carei nu a stat pe gânduri și i-a acordat imediat cartonașul roșu fundașului central uruguayan.

Istvan Kovacs a fost nevoit să ia o decizie sensibilă în prima repriză a meciului retur dintre Barcelona și PSG

Instant, arbitrul român a fost înconjurat de mai mulți jucători ai formației blaugrana, printre care s-a numărat și Araujo, cel care a încercat să îl convingă pe Kovacs că nu a fost vorba despre o situație iminentă de gol, întrucât tânărul Pau Cubarsi se afla în apropiere în acel moment și ar fi putut interveni pentru a-l opri pe Barcola din drumul său spre gol.

Pledoaria catalanilor nu l-a impresionat însă pe Istvan Kovacs, care nu a fost contestat în decizia sa de către colaboratorii din camera VAR, așa că a menținut decizia inițială.

Momentul s-a petrecut la scorul de 1-0 pentru Barcelona. Golul echipei antrenate de Xavi Hernandez fusese marcat de Raphinha în minutul 12. În meciul tur de pe „Parc des Princes”, spaniolii s-au impus cu scorul de 3-2.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă:

BARCELONA (4-3-3): Ter Stegen (cpt.) – Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo – F. de Jong, Gundogan, Pedri – Yamal, Lewandowski, Raphinha
Rezerve: Pena, Astralaga – M. Alonso, Casado, Fort, Guiu, J. Felix, F. Lopez, I. Martinez, Romeu, F. Torres, Roque
Antrenor: Xavi

PSG (4-3-3): Donnarumma – Hakimi, Marquinhos (cpt.), L. Hernandez, N. Mendes – Zaire-Emery, Vitinha, F. Ruiz – Dembele, Mbappe, Barcola
Rezerve: K. Navas, Tenas – Asensio, Beraldo, Kolo Muani, Lee, Mukiele, Danilo, G. Ramos, Skriniar, Soler, Ugarte
Antrenor: Luis Enrique