Revenire de poveste în Premier League! Ce s-a putut întâmpla în meciul dintre Bournemouth și Luton Town

O revenire de poveste s-a înregistrat miercuri seară în Premier League, la meciul dintre Bournemouth și Luton Town, care a reprezentat o restanță din etapa cu numărul 17.

Micuța echipă de lângă Londra a condus cu 3-0 la pauză, grație golurilor marcate de Tahith Chong în minutul 9, Chiedozie Ogbene minutul 31, respectiv Ross Barkley în minutul 45+1, însă ce s-a întâmplat în partea secundă a întrecut imaginația oricărui fan al fotbalului.

Revenire de poveste în Premier League: Bournemouth s-a impus după ce a fost condusă cu 3-0 la pauză de Luton Town pe teren propriu

„Cireșele” au reușit să revină miraculos și s-au impus în cele din urmă cu scorul de 4-3. Golurile gazdelor au fost înscrise de Dominic Solanke în minutul 50, Ilya Zabarnyi în minutul 62, respectiv Antoine Semenyo, cel care a semnat o „dublă” în minutele 64 și 83.

În urma acestui rezultat, Bournemouth și-a consolidat locul 13 în clasamentul din Premier League, cu 35 de puncte adunate după primele 28 de etape disputate din actualul sezon, la egalitate cu Fulham, cu 6 puncte în plus față de Crystal Palace și la 4 în spatele lui Chelsea, care are însă și un meci mai puțin disputat.

De partea cealaltă, Luton Town rămâne pe locul 18, primul direct retrogradabil, cu 21 de puncte, 7 în plus față de Burnley și Sheffield United și 3 lungimi în spatele celor de la Nottingham Forest.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

Bournemouth (4-2-3-1): Neto- Smith, Zabarnyi, Mepham, Outtara- Christie, Cook- Semenyo, Scott, Sinisterra- Solanke
Rezerve: M. Tavernier, Unal, Adams, Billing, Hill, Faivre, Kerkez, Kluivert, Travers
Antrenor: Andoni Iraola

Luton Town (3-4-2-1): Kaminski- Burke, Mengi, Hashioka- Kabore, Clark, Barkley, Doughty- Ogbene, Chong- Morris
Rezerve: Mpanzu, Woodrow, Berry, Townsend, Dos Santos Martins, Krul, Nelson, Piesold, Shea
Antrenor: Rob Edwards

De notat că internaționalul român Ionuț Radu, împrumutat în prezent, până la finalul acestui sezon, de la Inter Milano la Bournemouth, nu a făcut parte din lotul pentru această partidă, un semn în plus că portarul în vârstă de 26 de ani va trebui să își găsească o nouă echipă din vara acestui an.

De asemenea, prezența sa în lotul României pentru EURO 2024 este, în mod evident, sub semnul întrebării. De altfel, postul de portar este în prezent unul dintre cele mai problematice la echipa națională, în condițiile în care nici Horațiu Moldovan nu reușește să prindă minute în poarta celor de la Atletico Madrid.