Atletico Madrid s-a impus în fața lui Inter Milano la loviturile de departajare, iar Borussia Dortmund a dispus de PSV! Cele 8 echipe calificate în sferturile UEFA Champions League

Atletico Madrid – Inter Milano și Borussia Dortmund – PSV Eindhoven au fost ultimele două meciuri retur din optimile de finală ale actualei ediții de UEFA Champions League. Echipa antrenată de Diego Simeone a dispus de liderul din Serie A în urma executării loviturilor de departajare, după ce scorul general la finalul celor 120 de minute de joc din retur a fost 2-2, în vreme ce nemții i-au învins pe olandezi cu scorul de 2-0, respectiv 3-1 la general.

Celelalte șase echipe calificate anterior în sferturile celei mai importante competiții europene la nivel de cluburi sunt Real Madrid, Manchester City, Paris Saint-Germain, Bayern Munchen, FC Barcelona și Arsenal.

Atletico Madrid – Inter Milano 2-1 (3-2 la loviturile de departajare)

Lautaro Martinez trimite lamentabil, peste poartă, iar Atletico Madrid se impune cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare și se califică astfel în sferturile de finală ale acestei ediții de UEFA Champions League!

Correa marchează cu o execuție sigură, sub transversală! 3-2 pentru Atletico!

Acerbi trimite pe centrul porții și îl păcălește pe Oblak! 2-2 la loviturile de departajare!

Riquelme înscrie și duce scorul la 2-1 pentru Atletico!

Oblak apără și execuția lui Klaassen!

Saul nu îl poate învinge pe Sommer! În continuare 1-1!

Oblak blochează cu piciorul șutul lui Alexis Sanchez! Rămâne 1-1!

Memphis Depay îi urmează exemplul turcului și „rupe” poarta! 1-1!

Calhanoglu transformă impecabil prima lovitură de departajare! 1-0 Inter!

Finalul celor 120 de minute! Calificarea în sferturi se va decide în urma executării loviturilor de departajare!

A început repriza secundă de prelungiri!

Finalul primei reprize de prelungiri!

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Calificarea se va decide în urma celor două reprize de prelungiri de câte 15 minute!

Min. 87: GOL ATLETICO! Memphis Depay l-a „executat” pe Sommer cu un șut puternic cu piciorul drept, la firul ierbii, de la circa 12 metri de poartă!

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 35: GOL ATLETICO! După o degajare defectuoasă a lui Pavard, mingea a ajuns la Griezmann, care a marcat cu o execuție superbă, din întoarcere, cu piciorul stâng!

Min. 33: GOL INTER! La capătul unui contraatac perfect, Barella l-a găsit excelent pe Dimarco în centrul careului, iar acesta a înscris cu un șut cu piciorul drept, fără preluare!

A început meciul!

Echipele de start:

Atletico Madrid (5-3-2): Oblak- Molina, Savic, Witsel, Hermoso, Lino- Marcos Llorente, Koke, De Paul- Morata, Griezmann
Rezerve: Moldovan, Gomis, Azpilicueta, Gabriel, Saul Niguez, Memphis Depay, Correa, Riquelme, Vermeeren, Reinildo, Barrios
Antrenor: Diego Simeone

Inter Milano (3-5-2): Sommer- Pavard, De Vrij, Bastoni- Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco- Lautaro Martinez, Thuram
Rezerve: Di Gennaro, Audero, Klaassen, Acerbi, Frattesi, Buchanan, Asslani, Bisseck, Darmian, Sarr, Stankovic, Alexis Sanchez
Antrenor: Simone Inzaghi

Borussia Dortmund – PSV Eindhoven 2-0

Final de meci! Borussia Dortmund se califică în sferturile de finală cu scorul general de 3-1!

Min. 90+5: GOL BORUSSIA! Marco Reus închide definitiv calculele calificării, după ce a scăpat singur cu portarul în urma unei erori uriașe comise de un fundaș advers!

Min. 77: GOL BORUSSIA! Fullkrug a marcat din 8 metri cu un șut cu piciorul drept, fără preluare, după o centrare perfectă furnizată de Marco Reus din lovitură liberă! Reușita sa a fost însă anulată, după intervenția sistemului VAR!

Min. 4: GOL BORUSSIA! Jadon Sancho deschide scorul cu un șut superb, de la circa 18 metri, cu piciorul drept, la firul ierbii, mingea atingând și bara înainte de a intra în plasă!

Borussia Dortmund (4-2-3-1): Kobel- Emre Can, Sule, Hummels, Maatsen- Ozcan, Sabitzer- Malen, Brandt, Sancho- Fullkrug
Rezerve: Meyer, Lotka, Bensebaini, Nmecha, Reus, Duranville, Wolf, Moukoko, Adeyemi, Watjen, Bynoe-Gittens
Antrenor: Edin Terzic

PSV Eindhoven (4-3-3): Benitez- Teze, Schouten, Boscagli, Dest- Til, Mauro Junior, Veerman- Bakayoko, Luuk de Jong, Tillman
Rezerve: Drommel, Waterman, Sambo, Obispo, Ramalho, Bella-Kotchap, Pepi, Babadi, Lozano, Van Aanholt, Land, Ledezma
Antrenor: Peter Bosz

Atletico Madrid – Inter Milano și Borussia Dortmund – PSV Eindhoven sunt ultimele două meciuri retur din optimile de finală UEFA Champions League

În manșele tur, Inter Milano s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Atletico Madrid cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Marko Arnautovic în minutul 79, în vreme ce la Eindhoven, între PSV și Borussia Dortmund s-a înregistrat un rezultat de egalitate, scor 1-1, după reușitele semnate de Donyell Malen în minutul 24 și Luuk de Jong în minutul 56, din penalty.

Așadar, partidele retur de miercuri seară se anunță foarte echilibrate, aspect care nu poate decât să ridice gradul de interes al fanilor fotbalului european.