Radu Drăgușin, subiect închis pentru Ange Postecoglou! Antrenorul lui Tottenham a refuzat să-l transforme pe român în vinovatul de serviciu după meciul cu Fulham

Radu Drăgușin a bifat prima sa apariție din postura de titular în tricoul lui Tottenham, însă debutul său nu a fost de bun augur. Tottenham a fost umilită pe „Craven Cottage” de către Fulham. Gazdele s-au impus, scor 3-0, iar fundașul român a avut partea sa de vină la un gol primit de Tottenham.

După meci, Ange Postecoglou a ales să nu discute despre Radu Drăgușin, considerând că toată echipa este vinovată pentru eșecul rușinos.

Radu Drăgușin a fost titular, Postecoglou a refuzat să comenteze prestația sa

La prima sa apariție ca titular pentru gruparea din Premier League, fundașul român a avut o evoluție excelentă în primele 40 de minute ale partidei cu Fulham. Cu puțin timp înainte de finalul primei reprize, Radu Drăgușin l-a scăpat din marcaj pe rapidul Muniz, într-un moment în care Tottenham era descoperită pe faza de apărare. Astfel, Fulham a intrat la pauză în avantaj.

După meci, Ange Postecoglou a oferit declarații. Managerul lui Tottenham a refuzat să discute despre prestațiile individuale ale jucătorilor. A transmis un mesaj extrem de serios pentru echipa pe care o pregătește, fiind mâhnit de atitudinea cu care fotbaliștii săi au intrat pe teren.

„Nu cred că este un meci la finalul căruia să vorbim despre individualități, pentru că indiferent că este primul meci al lui Radu sau al 500-lea al lui Sonny, nu prea contează. Ceea ce contează este că, ca grup, pur și simplu nu am atins nivelul de care avem nevoie pentru a câștiga, așa că, pentru noi, în mod evident, există o lecție de învățat”, a declarat Postecoglou, la finalul partidei cu Fulham

„Și dacă am fi marcat, nu ar fi însemnat nimic”

Ange Postecoglou nu s-a oprit aici. Acesta a continuat să discute despre modul în care formația sa ar trebui să reacționeze după acest eșec. A subliniat faptul că este dezamăgit de cele petrecute pe „Craven Cottage”. Postecoglou a afirmat că un eventual gol al lui Tottenham nu ar fi schimbat cu nimic datele problemei, având în vedere atitudinea jucătorilor.

„Face parte din procesul de creștere. Sunt lucruri prin care trebuie să treci dacă vrei să ai parte de creștere. Important e modul în care vom reacționa, asta este provocarea noastră acum. Pentru a fi corect față de jucători, este prima dată în acest an când am simțit, mai ales în a doua repriză, că nu am… suntem în poziția în care suntem pentru că în fiecare săptămână am fost foarte, foarte competitivi în fiecare aspect al jocului și chiar și în meciurile pierdute am simțit că am atins anumite repere în ceea ce privește efortul și competitivitatea.

Cred că asta ne-a lipsit acum, este foarte dezamăgitor. Am avut destule ocazii de a marca, așa că nu cred că asta a fost problema. Nu a fost vorba de a marca. Și dacă am fi marcat, nu ar fi însemnat nimic”, a completat Ange Postecoglou, conform celor de la Football London.