Notele jucătorilor României, după eliminarea de la EURO 2024! Cel mai bun fotbalist în meciul cu Olanda

România a pierdut în fața Olandei, scor 0-3, și a parasit turneul final din Germania în faza optimilor de finală ale competiției.

Radu Drăgușin, cel mai bun jucător al României cu Olanda

Visul României la EURO 2024 s-a încheiat în faza optimilor de finală, după un eșec al naționalei lui Edi Iordănescu în fața Olandei.

După meci, specialiștii de la SofaScore au analizat fiecare jucător în parte și le-au acordat acestora câte o notă. Radu Drăgușin a obținut cel mai mare calificativ (7.2), în timp ce Valentin Mihăilă s-a aflat la polul opus (6.2).

Olanda, prea puternică pentru naționala României

Meciul a fost unul de luptă încă de la început, iar Ianis Hagi a fost lovit puternic de către Denzel Dumfries în minutul doi. Decarul României s-a ales cu capul spart și a fost nevoit să joace cu un bandaj toată partida.

Batavii au deschis scorul în minutul 20, atunci când Cody Gakpo nu a putut fi oprit de Andrei Rațiu și a șutat puternic la colțul scurt al porții lui Florin Niță. În repriza secundă, același fotbalist al celor de la Liverpool a trimis mimgea în plasă, însă reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Până la final, România a încercat să pună probleme,  însă elevii lui Edi Iordănescu nu au reușit să egaleze pe tabelă. Mai mult de atât, Olanda a făcut 2-0 prin Donywell Malen, care a trimis mingea în plasă după o pasă a aceluiași Cody Gakpo. Același Malen a dus scorul la 3-0 în minutul 90+3.

Olanda urmează să evolueze în sferturile de finală de la EURO 2024 cu învingătoarea dintre Austria și Turcia.