Jovan Markovic s-a săturat și i-a „taxat” dur pe suporterii olteni, după eliminarea din Cupa României: „Când câștigăm, toți sunt cu noi”

Jovan Markovic, fotbalistul de 23 de ani al celor de la Universitatea Craiova, a fost ținta principală a suporterilor din Bănie, după ce gruparea de pe „Ion Oblemenco” a fost eliminată din Cupa României. Oțelul Galați s-a impus în „sferturi”, scor 1-0, după un gol marcat în prelungiri. Joao Lameira le-a adus succesul oaspeților, reușind să înscrie în minutul 114.

Pentru Universitatea Craiova urmează marele derby cu FCSB, din etapa a treia a play-off-ului SuperLigii. Partida se va disputa la București, pe Arena Națională, duminică, 7 aprilie, de la ora 20:30. Meciul va putea fi urmărit LIVE TEXT pe sportpesurse.ro.

Jovan Markovic, fără menajamente după eșecul din Cupa României: „Dacă dăm o pasă în spate, ne înjură”

Jovan Markovic a fost introdus pe teren în minutul 56, înlocuindu-l pe Andrei Ivan. Din păcate pentru jucător, nu a reușit să pună umărul la calificare, evoluând slab, în nota echipei.

Suporterii Universității l-au huiduit și l-au înjurat pe Markovic cât timp a fost prezent pe suprafața de joc. Ulterior eșecului cu Oțelul, fotbalistul ofensiv din Bănie nu a mai suportat și a izbucnit la interviu, oferindu-le replica fanilor. Înainte de a face acest lucru, elevul lui Ivaylo Petev a comentat evoluția formației sale din sferturile de finală ale Cupei României.

„O zi proastă, am ratat mult. Am avut meciul în mână, dar ne-au prins și ne-au dat gol. E o durere foarte mare, ăsta era principalul obiectiv. Ne cerem scuze în fața suporterilor și sperăm să facem o figură frumoasă duminică (n.r. – la meciul cu FCSB).

Majoritatea sunt critici tot timpul… Când câștigăm, toți sunt cu noi, când pierdem doar Peluza Nord e cu noi. Asta este, acceptăm și criticile. Ce să facem? Este o problemă, mai ales cei de la Tribuna II, dacă dăm o pasă în spate, ne înjură și ne huiduie. Dar până la urmă sunt suporteri și ăsta este fotbalul. E ca o finală (n.r. – meciul cu FCSB), dacă o să câștigăm, o să ne apropiem la patru puncte”, a declarat Jovan Markovic.

Oltenii ar putea avea o grijă în minus pentru derby-ul cu FCSB. Alexandru Băluță este incert

Conform informațiilor oferite de fanatik.ro, fotbalistul de bandă dreaptă Alexandru Băluță a reclamat dureri după ultimul antrenament al celor de la FCSB. Astfel, jucătorul de atac al bucureștenilor ar putea rata marele derby cu Universitatea Craiova, fosta sa echipă.

Cei din staff-ul roș-albaștrilor se confruntă cu probleme serioase, dată fiind această situație. Totodată, accidentările FCSB-ului ar putea duce la un eșec împotriva oltenilor, ceea ce i-ar apropia pe fotbaliștii lui Petev la doar patru puncte de clubul patronat de către Gigi Becali. În acest moment, FCSB ocupă prima poziție în play-off, pornind cu prima șansă la câștigarea titlului.

De asemenea, nu va putea fi apt pentru această partidă nici polivalentul Ovidiu Popescu, „omul bun la toate” al lui Elias Charalambous.