Oțelul dă lovitura în prelungiri cu Universitatea Craiova. Tabloul semifinalelor Cupei României

Oțelul Galați trece de Universitatea Craiova, 1-0, și se califică în semifinalele Cupei României. Singurul gol al partidei a fost marcat de Lameira, în a doua repriză a prelungirilor.

Echipa lui Dorinel Munteanu a continuat seria surprizelor din Cupa României. Gălățenii au trecut de Universitatea și au ajuns în semifinalele celei de-a doua competiții din fotbalul intern.

În penultimul act, Oțelul va da peste U Cluj, în timp ce Corvinul, care a trecut de CFR Cluj, va da peste FC Voluntari, care a învins-o pe FCU Craiova.

Programul semifinalelor Cupei României:

Corvinul Hunedoara – FC Voluntari.
U Cluj – Oțelul Galați.

Universitatea Craiova – Oțelul Galați 0-1

FINAL.
Min114: GOOOL, Oțelul Galați. Lameira deschide scorul în urma unei acțiuni superbe a oaspeților.

Min113: Cisse lovește puternic, dar mingea expediată cu capul se duce departe de poartă

Min106: Mitriță este înlocuit, intră Elvir Koljic

Min105: Se termină prima repriză de prelungiri. 0-0

Min105: Alex Mitriță se întinde pe gazon, epuizat. Cere intervenția staff-ului medical
Min. 100: Ratare uriașă a oaspeților. Lazar scoate cu piciorul la șutul lui Teles, rămas singur cu portarul

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Calificarea în semifinale se va decide în urma disputării celor două reprize de prelungiri de câte 15 minute!

Min. 75: Ocazie uriașă ratată de olteni! Jovan Markovic și-a întors în stilul caracteristic doi adversari în marginea careului de 16 metri, iar ulterior a încercat să plaseze mingea lângă bară cu un șut cu piciorul drept, dar aceasta a trecut milimetric pe lângă poarta lui Pap!

Min. 57: Teles a șutat în diagonală cu piciorul drept din marginea careului, pe lângă poarta lui Lazar.

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 35: Lazar a prins cu siguranță la lovitura de cap trimisă de Zivulic.

Min. 2: Teles a șutat slab din afara careului și nu i-a pus probleme portarului Lazar.

A început meciul!

Echipele de start:

Universitatea Craiova (4-3-3): Lazar- Soiri, Badelj, Maldonado, Ndong- Mateiu, Crețu, Mekvabishvili- Baiaram, Ivan, Mitriță
Rezerve: Popescu, Kozulj, Silva, Danciu, Căpățînă, Cîmpanu, Vlădoiu, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Oțelul Galați: Pap – Cisse, Ghiocel, Zhelev, Teles, Zivulic, Cisotti, Malle, Tănasă, Miguel, Rusevic.
Rezerve: Stoian, Jardan, Maciel, Lameira, Adăscăliței, Al. Pop, Andrei Rus, Bodișteanu
Antrenor: Dorinel Munteanu

Știrea inițială:

Universitatea Craiova se duelează cu Oțelul Galați în ultimul sfert de finală al actualei ediții de Cupa României

Cele două formații s-au întâlnit de două ori în acest sezon, de fiecare dată în Superlig: Universitatea Craiova – Oțelul 0-0, Oțelul – Universitatea Craiova 1-3 (Pop 20 pen./ Mitriță 53, 80, 83).

Chiar dacă nu a reușit să-i învingă niciodată pe olteni în această stagiune, antrenorul gălățenilor, Dorinel Munteanu, nu este deloc îngrijorat. Știe că acest duel este de o altă factură – eliminatorie – iar jucătorii săi se vor motiva altfel.

Următorul joc este împotriva unei echipe foarte bune, dar noi ne dorim și trebuie să facem o partidă bună, fără niciun menajament. Bineînțeles, ne gândim la calificare. Este un singur meci și cine câștigă merge mai departe. Mă bucur că revine Alex (Pop – n.r.), dar și alți jucători care au mai avut mici probleme medicale sunt apți.

Lovrici este absență de lungă durată, nu va face parte din lot. Pe mine mă interesează prezentul și viitorul acestei echipe, nu mai contează ce a fost în trecut la meciurile cu Craiova (înfrângere, 1-3, în ultimul duel oficial – n.r.). În fața unui jucător precum Mitriță sau a altor fotbaliști valoroși, sper ca prin jocul colectiv să le anihilăm calitățile”, a declarat Dorinel Munteanu înainte de meci.

Ivaylo Petev înaintea meciului cu Oțelul: ”Este important să ne pregătim psihic pentru acest meci”

Antrenorul gazdelor, Ivaylo Petev, consideră că diferența în acest duel va fi făcută de capitolul psihologic.

„Este un meci cu o psihologie diferită. Urmează 90 sau 120 de minute care vor decide eliminarea unei echipe din competiţie. Aşa că e foarte important să ne pregătim psihic pentru acest meci. Vom întâlni o echipă foarte bună, bine organizată.

Trebuie să fim inteligenţi, să trecem de acest adversar, să ne continuăm drumul în Cupă”, a afirmat Petev, conform paginii oficiale de Facebook a clubului din Bănie.