Iubita lui Ion Ion Țiriac, pusă la zid de internauți! Motivul pentru care Sorana Cîrstea a fost atacată după turneul de la Miami

Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile turneului de categorie WTA 1000 de la Miami, după meciul cu Danielle Collins, locul 53 mondial, scor 6-3, 6-2.

Aşadar, după victoriile impresionante, în detrimentul americancei Sloane Stephens, respectiv rusoaicei Daria Kasatkina, Cîrstea s-a oprit în fața finalistei Australian Open 2022.

Cîrstea, acuzată de lipsă de fair-play

Ca urmare a eliminării în faza ultimelor șaisprezece jucătoare, Sorana Cîrstea pierde 270 de puncte WTA și cade trei poziții în ierarhia mondială, până pe locul 27 WTA.

Sportiva noastră a rămas însă, în ochii unor iubitori de tenis, cu o problemă de imagine după participarea la Miami Open 2024. Un episod din timpul jocului cu Daria Kasatkina ar fi umbrit victoria lui „Sori”, cred unii.

După un serviciu trimis în afara terenului, Sorana Cîrstea a privit scurt către copilul de mingi, cu intenția de a primi o minge cu care să execute serviciul secund, din acest gest reieșind că, la rândul său, a apreciat mingea drept căzând în afara terenului.

Doar că sistemul hawk-eye a considerat execuţia ca fiind as, lucru pe care rusoaica l-a contestat. Atitudinea româncei, care n-a intervenit, a fost catalogată drept aroganţă din partea unor comentatori de pe net.

„Lipsă de sportivitate din partea Soranei Cîrstea” sau „Cealaltă jucătoare știe că mingea a fost în afara terenului, dar nu a arătat sportivitate” – au fost câteva dintre comentariile ce au pus-o la zid pe Cîrstea.

Sorana a luat 101.000 dolari

Prezenţa în optimi la Miami Open este recompensată cu 101.000 de dolari şi 120 de puncte WTA. În acest an, Sorana Cîrstea a urcat până pe locul 22 mondial, dar nu a reușit încă să pătrundă în top 20 WTA. Cea mai bună clasare a sa datează din 2013, când se poziționa a 21-a în lume.

În urma eliminării de la turneul american, va cădea, aşadar până pe locul 27 WTA.