Sorana Cîrstea, capăt de drum la Miami Open. Românca rămâne fără victorie cu Danielle Collins și ratează sferturile

Sorana Cîrstea (33 ani, 24 WTA) pierde cu Danielle Collins (30 de ani, 53 WTA), 3-6 2-6, și ratează calificarea în sferturile de la Miami Open 2024. Anul trecut, românca a ajuns până în semifinalele turneului WTA 1000 din Florida.

Sorana Cîrstea nu a mai repetat jocurile bune din partidele cu Sloane Stephens și Daria Kasatkina. Jucătoarea din Târgoviște nu s-a regăsit în ”optimea” cu Danielle Collins și a cedat în două seturi.

Game-ul decisiv a fost în startul setului 2, când la scorul de 1-0 pentru Sorana, Collins a salvat mai multe mingi de break, pentru 1-1. De acolo a urmat o demonstrație de forță a americancei.

Danielle Collins va juca în sferturi cu Caroline Garcia (29 de ani, 68 WTA).

De partea cealaltă, Sorana rămâne fără victorie în întâlnirile directe cu americanca și se mulțumește cu un cec de 101.000 dolari şi 120 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea – Danielle Collins

FINAL. Sorana pierde cu 3-6 2-6.

Set 2: Cinci mingi de meci salvate de Sorana, dar Collins are și a șasea șansă.

Set 2: Prima dublă greșeală pentru Collins
Set 2: Collins este pe val, îi intră toate mingile. Două mingi de 3-1 pentru americancă
Set 2: Set și break pentru Collins, care pare desprinsă cel puțin la nivel psihologic. 1-2

Set 2: Sorana salvează două mingi de break. Încă un AS pentru româncă
Set 2: Se face 1-1 în setul 2
Set 2: Încă un AS pentru Collins. Al patrulea al meciului.
Set 2: Se prelungește suspansul în cel mai lung game.
Set 2: Încă o șansă de break irosită de Sorana. Serviciu – voleu câștigător al lui Collins
Set 2: Mingea de break pentru Sorana. A doua a meciului
Set 2: Al doilea AS din meci pentru Sorana, care își face serviciul în cele din urmă. 1-0
Set 2: Semne de nervozitate arătate de româncă
Set 2: Sorana are serviciul în debutul setului 2

Set 1: Două mingi de set pentru Collins, care închide cu un AS. 3-6
Set 1: Americanca are a doua șansă de break, după două mingi norocoase. Și primul break e reușit de Collins. 3-5
Set 1: Collins conduce cu 4-3 în primul set.
Set 1: Cîrstea trece cu bine din cel mai dificil game. Se face 3-3
Set 1: Collins are o primă minge de break, dar Sorana rămâne în set. 40-40
Set 1: Sorana urcă la fileu, controlează bine lovitura și punctează frumos.

Set 1: Collins își face serviciul în cele din urmă. 2-3
Set 1: Sorana are prima minge de break. Pe care o irosește. 40-40
Set 1: Sorana face 2-2, după o minge frumoasă. Cîrstea este încurajată puternic din tribune
Set 1: Collins își face iar serviciul. 1-2
Set 1: Minge de game pentru Sorana. Și este 1-1
Set 1: Trei mingi de game pentru Collins, care face game alb. 0-1
Set 1: Începe partida. Collins are prima minge

Sorana a câştigat deja 101.000 dolari

Sorana Cîrstea şi-a asigurat deja un cec de 101.000 dolari şi 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta, aşadar, pe Danielle Collins. Americanca a trecut în turul 2 de Elina Avanesyan, scor 6-1, 6-2.

Sorana Cîrstea și Danielle Collins vor intra în arenă după duelul dintre Victoria Azarenka și Katie Boulter. Cele două sportive s-au întâlnit o singură dată în circuitul WTA, în 2018, la Roma, când românca a cedat în trei seturi, 3-6, 6-4, 4-6.

Ce şi-au spus Sorana Cîrstea și Daria Kasatkina pe teren, în primul set

În primul set, Sorana a reuşit să ducă scorul la 4-3 la game-uri pentru ea, în urma unui as spectaculos. Doar că Daria Kasatkina a acuzat că serviciul a fost „afară”.

Sorana Cîrstea a dezvăluit dialogul pe care l-a avut cu Daria Kasatkina în acel moment chiar pe teren.

”Era un punct destul de important, era minge de game pentru mine. Serviciul mi s-a părut out, iar atunci s-a plâns, s-a plâns și la mine, dar hawk-eye-ul decide. E greu în momentele acestea. Eu tot timpul am spus că hawk-eye-ul nu mi se pare că este extraordinar de precis, de multe ori mi se par foarte multe greșeli.

I-am spus că ‘da, a fost aut acum, dar și mingea ei de dinainte mi s-a părut afară și nu s-a strigat’. Greșelile se echilibrează la final de meci.

Știu din propria experiență că ești frustrat când pierzi asemenea avantaj, de două break-uri. Trebuie să o iei de la capăt, să joci alte două seturi. Eu am început să joc mai bine, să fiu mai degajată, să dau drumul la lovituri.

Ăsta este tenisul, aici e vorba de puterea mentală, să te concentrezi mereu și să nu te gândești la ce a fost”, a spus Sorana Cîrstea, pentru Digi Sport.