Gabriel de Moura, cu gândul la Hermannstadt: „Trebuie să mergem mai departe!”

Gabriel de Moura este cu gândul la meciul cu Hermannstadt, de pe data de 27 februarie. Partida va avea loc pe „Arcul de Triumf”, de la ora 18:30, într-o etapă intermediară din Superliga. După partida cu CFR Cluj, pierdută de echipa sa, scor 4-0, Gabriel de Moura a oferit declarații. A vorbit despre cum s-a desfășurat duelul cu elevii lui Adrian Mutu și despre următorul meci al lui Dinamo. „Câinii” trebuie să câștige, pe teren propriu, pentru a reduce din diferența de puncte dintre Dinamo și cele două echipe de pe locurile de baraj – Poli Iași și FC Voluntari.

Gabriel de Moura, cu gândul la meciul cu Hermannstadt

Dinamo a întâlnit-o pe CFR Cluj, vineri seară, în Gruia, iar „câinii” au părăsit terenul „șifonați”. Fotbaliștii „Briliantului” și-au adjudecat victoria în duelul cu dinamoviștii, după patru goluri înscrise în cea de-a doua repriză. Bîrligea, Muhar și Philip Otele (2) au marcat pentru CFR Cluj.

Gabriel de Moura a ajuns la 82 de meciuri bifate în tricoul lui Dinamo, fiind al doilea fotbalist străin din istoria „câinilor”, în ceea ce privește prezențele pe teren, după albanezul Sulejman Demollari. După confruntarea cu CFR Cluj, Gabi Moura a explicat ce nu a mers bine în echipa lui Kopic, având cuvinte de laudă la adresa adversarilor. Fundașul brazilian susține că el și colegii lui au deținut controlul în meci doar pe parcursul primelor 10 minute.

„CFR e o echipă foarte bună. Am început foarte bine meciul, am avut ocazii. Apoi am început să pierdem duelurile. În repriza a doua a venit un gol, apoi a fost ce a fost. Trebuie să mergem mai departe. În trei zile avem un meci greu acasă. Diferența a fost mai mare decât în realitate, dar urmează un meci foarte important. Mergem cu capul sus mai departe și trebuie să o batem acasă pe Hermannstadt. În prima repriză am controlat jocul 10 minute, au fost și niște ocazii. CFR are jucători de calitate…”, a declarat Gabriel de Moura, la finalul partidei cu CFR Cluj

Fotbalistul încearcă din nou să evite retrogradarea

Pentru Gabriel de Moura, ideea retrogradării nu reprezintă ceva nou. Fundașul brazilian de la Dinamo nu se află la prima experiență în subsolul clasamentului. În primăvara lui 2022, Gabriel de Moura retrograda cu Dinamo, în urma unei „duble” cu U Cluj, la baraj.

De data aceasta, fotbalistul „câinilor” are încredere în posibilitățile echipei. S-a folosit de prestațiile sale și ale colegilor săi din partidele cu Farul și Oțelul, pentru a argumenta de ce consideră că Dinamo se va salva de această dată.

„Cred că avem o echipă foarte bună. Astăzi a fost un rezultat prost, dar înainte am avut două meciuri foarte bune, cu Farul și Oțelul. Avem șanse! Cred că avem mari șanse să scăpăm”, a mai adăugat Gabriel de Moura