Cătălin Hîldan le zâmbește din Ceruri! Dinamo rămâne în Liga I după un baraj chinuitor cu Csikszereda

Dinamo a remizat cu Csikszereda, 0-0, în manșa retur a barajului pentru menținerea/promovarea în Liga 1. ”Câinii” rămân în Liga 1 și se vor bate și în sezonul viitor cu rivalele FCSB sau Rapid.

După 2-0 în tur, pe un stadion plin, echipa lui Zeljko Kopic a mers la Miercurea Ciuc cu gândul de a nu primi gol. Deși diferența de ritm, de nivel și de valoare este una uriașă în favoarea prim-divizionarei, pe teren lucrurile au stat altfel.

”Câinii” au fost la conducerea partidei doar primele 35 de minute, ca apoi gazdele să preia inițiativa. Iar Golubovic a scăpat ca prin minune în mai multe ocazii.

Chinuiți și de accidentări, ciucanii s-au mulțumit în cele din urmă cu o remiză de prestigiu.

Pentru Dinamo urmează încă un sezon cu gândul la derby-urile cu FCSB sau Rapid.

Csikszereda – Dinamo 0-0

FINAL.
Min90: Dinamo rezistă în fața gazdelor, care au sperat pe tot parcursul partidei.
Min59: Poarta lui Dinamo, asaltată de jucătorii ciucani.
Min58: Șansă mare a gazdelor. Csuros șutează de la mare distanță, iar Golubovic scoate cu emoții
Min47: Ocazie uriașă a gazdelor. Babati luftează din fața porții goale
Min46: Pavicic este înlocuit cu Dani Iglesias.
Min46: Începe repriza a doua

PAUZĂ: Csikszereda – Dinamo 0-0. Gazdele au fost foarte ofensive pe finalul primei părți, deși au avut probleme cu accidentările.

Min44: Încă o accidentare în tabăra gazdelor. Probleme pentru Robert Ilyes
Min24: Șansă mare pentru Dinamo. Dennis Politic trimite în bară. Feșnic fluieră offside
Min21: Meciul este reluat
Min19: Partida este întreruptă de arbitru pentru îngrijiri medicale acordate unuia dintre suporterii lui Dinamo.
Min13: Arbitrul Horațiu Feșnic anulează reușita pentru offside, după analiza VAR
Min13: GOOOL, Csikszereda! Jebari deschide scorul cu un șut senzațional.
Min6: Horațiu Feșnic este extrem de exigent și arată cartonașul roșu unuia dintre asistenții lui Robert Ilyes.
Min4: Este corner pentru Dinamo. Câinii rămân în terenul advers
Min1: Începe partida
INFO: 150 de suporteri dinamoviști sunt la stadion.

ECHIPELE DE START:

Csikszereda (4-2-3-1): Gyenge – J. Nagy, Kelemen, Csuros, Apro – Veres, Szondi – Gal-Andrezly, Jebari, Babati – Makrai

Rezerve: Gergely, Vita, Bloj, Ronai, Pinter, Gheralia, Jelena
Antrenor Róbert Ilyés

Dinamo (4-3-3): Golubovic – Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr – Milanov, Gnahore, Pavicic – Bani, Abdallah, Politic

Rezerve: Railean, Gregorio, Iglesias, Ilic, Bordușanu, R. Grigore, N. Roșu, Edgar Ie, C. Costin
Absenți: Edgar Ie (incert), Selmani (accidentat)
Antrenor Zeljko Kopic

Dinamo se află la al treilea baraj consecutiv din istorie. După cel cu U Cluj, în urma căruia ”câinii” au retrogradat pentru prima dată în istorie, și cel cu FC Argeș, care a adus bucurie în Ștefan cel Mare, haita este aproape să rezolve cu bine un alt ”hop”.

Turul cu Csikszereda a fost trecut cu bine mulțumită golurilor lui Daennis Politic. Totuși, Kopic și compania mai au o partidă în care trebuie să evite orice surprize și să confirme calculele hârtiei.

„Da, suntem aproape să ne salvăm. Cred că 2-0 este un rezultat bun pentru noi. În al doilea meci trebuie să fim concentrați la maximum, să fim pregătiți din punct de vedere tactic. Trebuie să fie la maximă intensitate pentru a oferi totul pe teren și pentru a evita retrogradarea.

Presiunea a existat mereu, mai ales în ultima lună. Fiecare meci a fost foarte, foarte important pentru noi în lupta pentru evitarea retrogradării. Așa a fost și primul meci cu Csikszereda și pentru noi, și pentru suporteri.

După ce în prima repriză am ratat mult și ne-am pierdut, în a doua repriză am intrat cu mai multă încredere, am marcat și am mai avut după alte ocazii.

Am obținut un rezultat bun, dar trebuie să fim concentrați la maximum pentru al doilea meci. Nu se pune problema să mergem să apărăm acest 2-0. Mergem să jucăm și să câștigăm meciul. Edgar Ie și Darko Velkovski se simt din ce în ce mai bine. Vom vedea dacă vor fi gata pentru meci sau nu, dar sunt foarte aproape să facă parte din echipă”, a declarat Zeljko Kopic la conferința de presă dinaintea partidei.

ECHIPELE PROBABILE:

Csikszereda (4-2-3-1): Gyenge – J. Nagy, Kelemen, Csürös, Apro – Vereş, Szondi – Babati, Jebari, Gál-Andrezly – Jelena
Rezerve: Karácsony, Gergely, Vita, Balogh, Gheralia, Pinter, Bakos, Makrai, Bloj
Absenți: –

Dinamo (4-3-3): Golubović – Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr – Milanov, Gnahoré, Pavičić – Bani, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, R. Grigore, C. Costin, Neagu, D. Iglesias, Gregorio, Bordușanu, Velkovski, N. Roșu, Ilic, Al. Irimia