Ce șansă pentru Radu Drăgușin! A fost introdus pe teren în deplasarea cu Aston Villa, după ce rivalul său pe post s-a accidentat. Londonezii s-au dezlănțuit după intrarea românului

S-a terminat așteptarea pentru Radu Drăgușin, fundașul central român în vârstă de 22 de ani care în ultimele trei meciuri disputate de Tottenham în campionat nu a bifat nici măcar un minut pe teren. Tottenham a câștigat cu 4-0 cu Aston Villa, într-un meci care a contat pentru runda 28 din Premier League.

Fostul fotbalist de la Juventus sau Genoa, printre altele, a început doar pe banca de rezerve și partida din deplasare cu Aston Villa, contând pentru etapa cu numărul 28 din acest sezon de Premier League.

Șansă uriașă pentru Radu Drăgușin

Doar că internaționalul român a profitat de o conjunctură fericită pentru el și ghinionistă pentru Micky van de Ven, „rivalul” său pentru locul de titular de lângă Cristian Romero din centrul liniei defensive.

El a suferit o accidentare de natură musculară pe „Villa Park” și nu a mai putut continua jocul. Astfel, a fost nevoie ca olandezul să fie înlocuit cu Radu Drăgușin, moment care s-a consemnat în minutul 49.

Doar câteva zeci de secunde mai târziu, gruparea londoneză a reușit să deschidă scorul, grație golului marcat de James Maddison. Ulterior, în minutul 54, galezul Brennan Johnson a dublat avantajul echipei antrenate de Ange Postecoglou.

Internaționalul român a fost introdus în minutul 49, iar la scurt timp a încasat un cartonaș galben

În condițiile în care fotbalistul batav în vârstă de 22 de ani părea că suferă foarte mult în momentul în care a ieșit de pe teren, se poate specula că accidentarea sa este una destul de serioasă, ceea ce ar însemna că internaționalul român ar putea să fie titularizat pentru prima dată de când a ajuns la Tottenham la meciul din runda viitoare, de pe terenul celor de la Fulham.

La destul de puțin timp după ce a fost introdus pe teren, mai exact în minutul 61, Radu Drăgușin a primit cartonașul galben din partea „centralului” Chris Kavanagh. Doar patru minute mai târziu, s-a ușurat semnificativ misiunea celor de la Tottenham de a apăra avantajul de două goluri, după ce Aston Villa a rămas în inferioritate numerică, ulterior cartonașului roșu încasat direct de John McGinn, care și-a faultat foarte dur un adversar.

A fost și momentul din care Drăgușin a părut că a început să aibă ceva mai multă încredere în el, după câteva minute în care a dat unele semne de nesiguranță în anumite dueluri cu diferiți adversari.

Heung-Min și Timo Werner și-au trecut numele pe tabelă în prelungirile partidei, iar Spurs a plecat cu o victorie consistentă din deplasarea de la Birmingham. Villa și Spurs sunt vecine de clasament în Premier League. Cu 53 de puncte, oaspeții s-au apropiat la doi pași de rivala de duminică.