Andrei Burcă, anunț războinic după eliminarea României de la EURO 2024: „Sperăm să fie doar începutul”

România a pierdut în fața Olandei, scor 0-3, și a parasit turneul final din Germania în faza optimilor de finală ale competiției.

Andrei Burcă: „Acesta este nivelul”

La finalul meciului cu Olanda, Andrei Burcă a oferit prima sa reacție. Fotbalistul a analizat duelul și crede că primul gol al batavilor, din minutul 20, a fost cel care a schimbat complet soarta partidei.

Cu toate acestea, Burcă este de părere că acesta va fi doar începutul actualei generații a României, care a făcut un turneu final reușit în Germania.

O seară tristă pentru noi. Le mulțumim fanilor, care au fost senzaționali pe toată durata turneului. Am încercat să mergem mai departe, am început bine în primele 15 minute. A venit și acel gol, la prima lor fază și asta ne-a destabilizat. Am încercat să fac orice pentru România.

Suntem dezamăgiți, dar mă încearcă multe sentimente acum. Ne-am dorit mult de la această partidă, dar acesta este nivelul. Acest turneu trebuie să fie doar un început, să acumulăm experiență. Sperăm să nu mai mergem din 8 în 8 ani la un turneu final„, a spus Burcă.

Radu Drăgușin, cel mai bun jucător al României cu Olanda

Visul României la EURO 2024 s-a încheiat în faza optimilor de finală, după un eșec al naționalei lui Edi Iordănescu în fața Olandei.

După meci, specialiștii de la SofaScore au analizat fiecare jucător în parte și le-au acordat acestora câte o notă. Radu Drăgușin a obținut cel mai mare calificativ (7.2), în timp ce Valentin Mihăilă s-a aflat la polul opus (6.2).