Rezumate | Real Madrid și Bayern Munchen, „dublă” pentru un loc în finala Ligii Campionilor! „Galacticii” trec de Manchester City, după loviturile de departajare! Bavarezii au câștigat pe teren propriu cu Arsenal, scor 1-0

Meciurile de pomină de miercuri din manșa retur din „sferturile” Ligii Campionilor, Manchester City – Real Madrid și Bayern Munchen – Arsenal, nu le-au oferit iubitorilor fotbalului goluri multe. Intensitatea, însă, a depășit limitele normale, în joc fiind calificarea în semifinalele Champions League. PSG și Borussia Dortmund sunt celelalte echipe prezente în penultimul act al competiției, după victoriile din manșele secunde ale „sferturilor”.

În tur, „cetățenii” și „galacticii” au remizat pe „Santiago Bernabeu”, scor 3-3. Bernardo Silva a deschis scorul repede în capitala Spaniei, după doar două minute, însă avantajul campioanei Angliei nu a ținut mult, întrucât 10 minute mai târziu Ruben Dias a marcat în propria poartă. Legendarul stadion al Realului a izbucnit imediat după, când Rodrygo i-a adus în avantaj pe madrileni. S-a intrat la pauză cu scorul de 2-1 pentru gazde, însă repriza a doua a adus o nouă răsturnare de situație. Manchester City a preluat conducerea, după reușitele lui Foden (min. 66) și Gvardiol (min. 71), dar Fede Valverde a avut un cuvânt greu de spus în ceea ce privește soarta duelului „thriller” de pe „Bernabeu”. Uruguayanul a egalat pentru Real Madrid în minutul 79. De partea cealaltă, Bayern Munchen a remizat la Londra, scor 2-2, contra „tunarilor”. Bukayo Saka (min. 12) și Leandro Trossard (min. 76) au punctat pentru Arsenal, în timp ce Serge Gnabry (min. 18) și Harry Kane (penalty, min. 32) au înscris în contul bavarezilor.

Manchester City – Real Madrid 1-1 (4-5 d.p.), în returul „sferturilor” Ligii Campionilor. Carlo Ancelotti a pus ochii pe trofeu și în această stagiune!

După spectacolul oferit în tur, pe „Santiago Bernabeu”, cele două echipe au mizat pe prudență în confruntarea din Anglia. După 90 de minute, scorul era 1-1. Brazilianul Rodrygo a deschis scorul pentru Real Madrid, în minutul 12.

Kevin de Bruyne, viitorul adversar al naționalei României de la EURO 2024, i-a adus pe „cetățeni” înapoi în cărțile pentru calificare, înscriind în minutul 76.

Sursă Video: YouTube @OrangeSportRomania

Cele două echipe nu au mai găsit drumul spre golul izbăvirii în cele 30 de minute suplimentare de pe „Etihad Stadium”. S-a ajuns la loviturile de departajare, unde spaniolii s-au impus, scor 4-3.

Manchester City i-a dominat copios pe elevii lui Carlo Ancelotti, madrilenii s-au calificat cu noroc. Campioana Angliei a înregistrat un număr colosal de 34 de ocazii de gol, expediind 11 șuturi pe poarta ucraineanului Lunin, spre deosebire de doar cele trei trimise de madrileni pe spațiul porții sud-americanului Ederson. Diferența dintre cele două grupări în ceea ce privește cornerele a fost una zdrobitoare. Jucătorii lui Pep Guardiola au beneficiat de 18 lovituri de la colțul terenului, în timp ce Real Madrid a dispus de una singură.

ECHIPELE DE START:

Manchester City (4-3-3): Ederson – Walker, Akanji, Dias, Gvardiol – Rodrigo, De Bruyne, Bernardo – Foden, Haaland, Grealish
Rezerve: Ortega, Moreno, Carson, Stones, Ake, Kovacic, Doku, Alvarez, Gomez, Nunes, Bobb, Lewis
Antrenor: Pep Guardiola

Real Madrid (4-1-2-1-2): Lunin – Carvajal, Rudiger, Nacho, F. Mendy – Camavinga – Valverde, Kroos – Bellingham – Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Kepa, Fran, Militao, Modric, Joselu, Lucas V., Deballos, Fran Garcia, Brahim, Arda Guler
Antrenor: Carlo Ancelotti.

CITEȘTE ȘI: Barcelona – PSG 1-4 și Borussia Dortmund – Atletico Madrid 4-2, în returul „sferturilor” Champions League. PSG, demonstrație de forță contra catalanilor! Horațiu Moldovan și coechipierii săi părăsesc Liga Campionilor.

Bayern Munchen – Arsenal 1-0 (3-2 la general), în „sferturile” Ligii Campionilor. Thomas Tuchel poate salva sezonul bavarezilor

Campioana Germaniei din sezonul precedent a obținut calificarea în semifinalele Champions League, după succesul obținut împotriva lui Arsenal pe teren propriu. Bavarezii s-au impus la limită, scor 1-0, în urma reușitei lui Joshua Kimmich din minutul 63. În tur, la Londra, cele două formații au remizat, scor 2-2, după cum am menționat anterior.

Fotbaliștii prezenți pe teren în duelul de gală din Liga Campionilor nu au oferit prestații demne de nivelul competiției. Bayern și Arsenal au șutat doar de câte trei ori pe spațiul porții adverse. Din păcate pentru Mikel Arteta, „tunarii” nu au găsit calea către gol. Londonezii au fost dominați la aproape toate capitolele, stând mai bine doar în ceea ce privește acuratețea paselor. Arsenal a înregistrat un procent de 89%, în timp ce echipa din Bundesliga se laudă cu un procent de 86%.

Astfel, Arsenal mai speră doar la obținerea titlului în Anglia. Jucătorii de pe „Emirates Stadium” ocupă poziția a doua în Premier League, având 71 de puncte, la două în spatele liderului Manchester City, cu șase etape înainte de finalul campionatului.

Bayern (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Dier, De Ligt, Mazraoui – Laimer, Goretzka – L. Sané, Musiala, Guerreiro – Kane
Rezerve: Choupo-Moting, Kim Min-Jae, Muller, Pavlovic, Peretz (P), Tel, Ulreich (P), Upamecano, Zaragoza
Antrenor: Thomas Tuchel

Arsenal: Raya – White, Gabriel, Saliba, Tomiyasu – Ödegaard, Jorginho, Rice – Saka, Havertz, Martinelli
Rezerve: Elneny, Gabriel Jesus, Hein (P), Kiwior, Nelson, Nketiah, Partey, Ramsdale (P), Smith Rowe, Trossard, Vieira, Zinchenko
Antrenor: Mikel Arteta.