VIDEO. Radu Drăgușin a ieșit în evidență printr-un moment tensionat în Tottenham – Luton Town 2-1! Românul a fost aproape de o încăierare cu adversarii

Radu Drăgușin a debutat ca titular pentru Tottenham într-un meci disputat pe teren propriu în Premier League, în etapa cu numărul 30, contra celor de la Luton Town.

Gruparea din Nordul Londrei s-a impus cu scorul de 2-1, deși a fost condusă cu 1-0 la pauză. Oaspeții au deblocat tabela încă din minutul 3, grație reușitei semnate de Tahith Chong, în urma unei faze la care nu i se poate reproșa nimic internaționalului român în vârstă de 22 de ani.

Radu Drăgușin, la primul meci ca titular „acasă” în Premier League, în Tottenham – Luton Town 2-1

După pauză, jucătorii antrenați de Ange Postecoglou au întors scorul, în urma autogoloului semnat de Issa Kabore în minutul 51 și golului înscris de vedeta Heung-Min Son în minutul 86.

În urma acestui rezultat, Tottenham a urcat pe locul 4 în Premier League, ultimul care asigură calificarea în Champions League în sezonul viitor, cu 56 de puncte acumulate după primele 29 de meciuri disputate, „pintenii” mai având și o restanță de disputat, la egalitate cu Aston Villa, formația de pe poziția a cincea, cea care a jucat până acum tot 29 de partide în acest sezon de Premier League.

De partea cealaltă, Luton Town a revenit pe locul 18, primul direct retrogradabil în Championship, cu 22 de puncte acumulate după 30 de jocuri disputate, cu 4 puncte în plus față de Burnley și la egalitate cu Nottingham Forest, dar cu golaveraj inferior față de aceasta din urmă.

Internaționalul român s-a aflat în centrul unui moment tensionat în finalul primei reprize

Revenind la Radu Drăgușin, fundașul central român nu a avut în principiu foarte mult de muncă în această partidă, întrucât echipa sa a alergat după egalare încă din primele minute, iar adversarii s-au mulțumit cu a încerca să apere acel avantaj luat foarte devreme.

Totuși, fostul jucător de la Genoa sau Juventus, printre altele, a ieșit la un moment dat în evidență, mai exact în minutul 42, fiind implicat într-un episod destul de tensionat.

Atunci, Tahith Chong, cel care marcase golul lui Luton Town, a fost faultat de un coechipier al lui Drăgușin, iar acesta din urmă, încercând să lovească mingea înainte ca arbitrul să fluiere, l-a lovit din greșeala pe adversar undeva în mână, nefiind însă vorba despre o lovitură foarte intensă.

Aproape de încăierare cu un adversar

Totuși, unii dintre coechipierii lui Chong au reacționat destul de agresiv în urma acelei faze, iar unul dintre aceștia chiar a venit la fotbalistul român pentru a-i reproșa, pe un ton răspicat, acea intrare.

Radu Drăgușin nu s-a lăsat deloc intimidat însă și a replica pe măsură, cei doi fiind destul de aproape de o încăierare, deznodământ la care nu s-a ajuns în cele din urmă, iar internaționalul român nici măcar nu a fost avertizat de arbitru. (AICI VIDEO)