VIDEO | „Bestia” Radu Drăgușin, intervenția turneului final în prima repriză a meciului România – Olanda! I-a „furat” lui Memphis Depay un gol ca și făcut

Radu Drăgușin a avut o prestație excelentă în prima repriză a meciului România – Olanda, disputat pe „Allianz Arena” din Munchen în optimile de finală ale EURO 2024.

Deși naționala pregătită de Edi Iordănescu a intrat la pauză condusă cu scorul de 1-0, în urma golului marcat de Cody Gakpo în minutul 20, fundașul central de la Tottenham a reușit totuși să se facă remarcat prin două intervenții defensive de senzație.

Radu Drăgușin, în centrul atenției în prima repriză a meciului România – Olanda din optimile de finală ale EURO 2024, chiar dacă „tricolorii” au primit gol de la Cody Gakpo

Iar ambele au avut menirea de a-l bloca pe Memphis Depay din a marca. În minutul 31, internaționalul român a respins excelent prin alunecare o centrare trimisă pe jos din flancul drept de către Denzel Dumfries, cel care anterior l-a accidentat grav pe Vasile Mogoș, care nu a mai putut continua partida și a fost înlocuit cu Bogdan Racovițan.

Radu Drăgușin a reușit să respingă acea minge din fața atacantului naționalei Olandei, care se afla în poziție excelentă, 1 la 1 cu portarul Florin Niță, și în principiu ar fi urmat să marcheze și să ducă scorul la 2-0 pentru batavi.

Sursă video: X / Tottenham en Espanol

De asemenea, tot în prima parte a acestui joc de la Munchen, Drăgușin a mai reușit să îl blocheze o dată pe Memphis Depay, de data aceasta printr-un tackling demn de un apărător din Premier League, acordând astfel corner pentru batavi.

Sursă video: X

Aceste două momente care l-au avut în prim-plan pe fundașul central al echipei naționale a României au devenit instant virale pe rețelele de socializare.

Fanii fotbalului au apreciat foarte mult modul în care a reușit el să se apere în această repriză foarte complicată pentru sistemul defensiv al lui Edi Iordănescu, iar unii dintre ei l-au numit pe Drăgușin chiar „bestie”.