Victorie de neimaginat la Roland Garros! Iga Swiatek și-a zdrobit adversara din „optimi”

În faza optimilor de finală de la Roland Garros, Iga Swiatek (locul 1 WTA), jucătoare din Polonia, a distrus-o pe rusoaica Anastasia Potapova (locul 41 WTA), după o prestație incredibilă a liderului mondial.

Tenismena poloneză a avut nevoie de numai 40 de minute pentru a-și asigura accederea în sferturile de finală ale prestigiosului turneu organizat la Paris.

Victorie uluitoare la Roland Garros! EVOLUȚIE MAGISTRALĂ a lui Swiatek: 6-0, 6-0.

Reputata jucătoare din Polonia nu a avut milă față de sportiva din Rusia, înregistrând un procentaj de 94% în ceea ce privește punctele câștigate prin intermediul primului serviciu și unul de 82% la serviciul secund. Aceste cifre sunt în totală antiteză cu cele de care s-a „bucurat” Anastasia Potapova: 25% și 22%.

Rusoaica a comis greșeli peste greșeli, la finalul meciului având 19 erori neforțate, în timp ce Swiatek a dat greș de doar două ori. De asemenea, poloneza a produs deliciul iubitorilor tenisului cu cei trei ași din „optimi”. De partea cealaltă, Potapova nu a punctat la acest capitol.

Ne putem da seama de diferența de valoare dintre cele două, cel puțin judecând doar după acest meci scurt, de 40 de minute, dacă ne raportăm la faptul că jucătoarea din Rusia nu a avut șansa unui break nimic măcar o singură dată. Jocul defensiv al Potapovei a lăsat de dorit, iar Swiatek a legat 18 puncte consecutive pe parcursul duelului de pe zgura pariziană.

• Astfel, poloneza merge mai departe în cadrul prestigiosului turneu de Grand Slam din Franța.
  • În urma succesului categoric contra Anastasiei Potapova, Iga Swiatek a devenit a treia tenismenă din istorie care se impune la Roland Garros cu un dublu 6-0, în două ediții consecutive. Pe această listă selectă se mai află numele Gabrielei Sabatini (1992-1993) și cel al lui Mary Pierce (1993-1994).
  • Swiatek are ocazia de a cuceri al cincilea titlu de Grand Slam din carieră. A triumfat la Roland Garros de trei ori (2020, 2022, 2023) li la US Open (2022).

NU RATA: România rămâne fără jucătoare la Roland Garros! Elina Svitolina, prea puternică pentru Ana Bogdan!

Iga Swiatek s-a distrat și cu Simona Halep în capitala Hexagonului

După cum am precizat anterior, Iga Swiatek a avut nevoie de doar 40 de minute pentru a trece de Anastasia Potapova. Poloneza a bifat un nou record, aceasta fiind cea mai rapidă victorie din cariera sa. Tenismena de pe primul loc în clasamentul WTA și-a adjudecat 48 dintre cele 58 de puncte puse la bătaie în duelul din optimile de finală.

Înaintea acestui meci, cele mai scurte succese ale lui Swiatek au fost înregistrate împotriva Simonei Halep, în anul 2019, tot la Roland Garros, și contra Karolinei Pliskova (46 de minute, Roma 2021). În urmă cu cinci ani, sportiva din Polonia a bătut-o pe „Simo” după trei sferturi de oră.

În faza sferturilor de finală de la Paris, Iga Swiatek va da piept cu învingătoarea dintre Olga Danilovic (Serbia, locul 125 WTA) și Marketa Vondrousova (Cehia, locul 6 WTA).