Veste proastă pentru Universitatea Craiova! Alexandru Mitriță, în pericol să rateze marele derby cu FCSB

Universitatea Craiova a fost eliminată din Cupa României, iar Alexandru Mitriță s-a accidentat, fiind în pericol să rateze marele meci cu FCSB, care va avea loc duminică, 7 aprilie, de la ora 20:30, pe Arena Națională. Oțelul Galați a învins pe „Ion Oblemenco”, scor 1-0, în „sferturile” Cupei României.

De parcă vestea eliminării din competiție nu ar fi fost suficientă, iată că oltenii se confruntă cu probleme mult mai serioase. Universitatea Craiova are foarte mare nevoie de Mitriță, în vederea păstrării unor speranțe la câștigarea titlului în acest sezon. FCSB ocupă primul loc în clasamentul SuperLigii, cu 38 de puncte obținute. De partea cealaltă, trupa lui Ivaylo Petev este pe poziția secundă, la șapte puncte în spatele roș-albaștrilor.

Universitatea Craiova, în mare pericol: Alexandru Mitriță, OUT contra FCSB-ului?

După cum spuneam, elevii lui Dorinel Munteanu au reușit să se impună în Bănie, în Cupa României. Golul victoriei gălățenilor a venit în prelungiri, în minutul 114, după ce Joao Lameira a înscris. La sfârșitul primelor 90 de minute, pe tabela de marcaj era înregistrată o remiză albă.

Pe finalul primei reprize de 15 minute, într-un moment în care încerca să dezvolte o acțiune în banda stângă, gălățenii au intrat dur la Alexandru Mitriță. Fotbalistul oltenilor a indicat dureri în zona gleznei. Medicii din staff-ul Craiovei au intervenit prompt, iar Mitriță a revenit pe teren.

Totul părea că va fi bine, însă lucrurile nu au stat așa. La două minute distanță de reluarea partidei, Mitriță a vrut să sprinteze, moment în care durerile au revenit. Astfel, oltenii au fost nevoiți să-l scoată pe fotbalistul de atac de pe teren, pentru a nu risca o accidentare mai gravă. Atacantul Elvir Koljic a intrat în joc.

Accidentarea lui Alexandru Mitriță a venit într-un moment extrem de prost pentru Craiova. Trupa lui Mihai Rotaru își revenise în campionat, iar meciul cu FCSB bate la ușă. Pentru a mai putea păstra șanse la titlu, echipa din Bănie are mare nevoie de un succes contra bucureștenilor. Situația lui Alexandru Mitriță este incertă momentan. Medicii se vor pronunța în privința sa, în zilele care urmează.

Cum s-au prezentat cele două formații la duelul din „sferturile” Cupei României

Universitatea Craiova (4-3-3): Lazar- Soiri, Badelj, Maldonado, Ndong- Mateiu, Crețu, Mekvabishvili- Baiaram, Ivan, Mitriță
Rezerve: Popescu, Kozulj, Silva, Danciu, Căpățînă, Cîmpanu, Vlădoiu, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Oțelul Galați: Pap – Cisse, Ghiocel, Zhelev, Teles, Zivulic, Cisotti, Malle, Tănasă, Miguel, Rusevic.
Rezerve: Stoian, Jardan, Maciel, Lameira, Adăscăliței, Al. Pop, Andrei Rus, Bodișteanu
Antrenor: Dorinel Munteanu