U Cluj – FC Hermannstadt 1-0, în „sferturile” Cupei României. Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău merg în semifinale, după golul lui Anselmo din prelungiri!

U Cluj – FC Hermannstadt a fost una dintre cele patru partide din „sferturile” Cupe României. Marți, CFR Cluj a deschis „balul”, în deplasarea de la Hunedoara. Corvinul i-a „dezmembrat” pe clujeni, scor 4-0. Adrian Mutu nu a mai suportat umilința și a demisionat.

U Cluj și sibienii evoluează în play-out-ul SuperLigii. Gazdele duelului din Cupa României ocupă primul loc, fiind departe de grijile retrogradării, cu un total de 25 de puncte. De partea cealaltă, FC Hermannstadt se clasează pe poziția a patra, cu 23 de puncte obținute.

U Cluj s-a impus dramatic, după un gol marcat de către Anselmo în prelungiri! Sud-americanul a punctat în minutul 90+2, astfel că gazdele merg în semifinalele Cupei României.

U Cluj – FC Hermannstadt 1-0. Clujenii merg în semifinalele Cupei României!

S-A ÎNCHEIAT PARTIDA DE PE CLUJ ARENA! GAZDELE OBȚIN CALIFICAREA!

Min. 90+2: GOOOL U CLUJ! Final incendiar de meci pe Cluj Arena! Anselmo deschide scorul! U Cluj, aproape de semifinale!
Min. 90: S-au acordat patru minute de prelungiri de la marginea terenului.
Min. 86: Repriză secundă slabă făcută de cele două echipe. FC Hermannstadt obține o lovitură de corner
Min. 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ PE CLUJ ARENA

Min. 45: Finalul primei reprize.
Min. 41: Oaspeții lovesc și ei bara, prin Ngoma!
Min. 33: Dan Nistor trimite în bară!
Min. 1: START în duelul din „sferturile” Cupei României!

Echipe de start:

U CLUJ (4-3-3): Gertmonas – Oancea, Pițian, Thalisson, Roger – Bic, Simion, Nistor – Chipciu (cpt.), D. Popa, Rus
Rezerve: Gorcea – B. Mitrea, Techereș, Fossati, Doukoure, Silaghi, Anselmo, Tescan, Roguljic, V. Gheorghe
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FC HERMANNSTADT (4-3-3): Căbuz – Butean, I. Stoica, Bejan, Opruț – N’Goma, Sota, Murgia – I. Stoica, D. Paraschiv, Neguț
Rezerve: Muțiu – Medina, Antoche, Biceanu, Oroian, Jipa, G. Iancu, Fonseca, Balaure
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Andrei Chivulete / Asistenți: Mihai Marica, Andrei Constantinescu
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Andrei Antonie.

Sezonul precedent, clujenii au ajuns în finală

După ce au ratat dramatic intrarea în play-off și după ce nu au putut duce la capăt obiectivul din sezonul precedent, cei de la U Cluj au pus ochii pe Cupa României în acest an, având o revanșă de luat.

De partea cealaltă, FC Hermannstadt a încheiat pe locul 9 sezonul regulat din SuperLiga. Marius Măldărășanu încearcă să obțină primul trofeu din istoria clubului din Sibiu.

Finala Cupei României se joacă pe 15 mai. Partida se va disputa chiar pe stadionul celor de la FC Hermannstadt, oaspeții din duelul din această seară.

Ce a declarat Ioan Ovidiu Sabău, înaintea partidei

„Ca obiectiv, ţinând cont că anul trecut am jucat o finală, pretenţiile astea sunt. Eu personal mi-am stabilit acest obiectiv, cred că şi suporterii noştri îşi doresc să jucăm finala. Cred că şi conducerea.

Şi jucătorii 100% sunt pregătiţi şi motivaţi să ne calificăm. E foarte important să pregătim bine jocul. Ei au o zi în plus faţă de noi ca recuperare, dar totuşi avem şi noi patru zile şi nu cred că este condiţionată forma sportivă şi ritmul”, a afirmat Ovidiu Sabău, înainte de meciul din Cupa României.