Trup și suflet pentru echipa națională! Ce a declarat Barella după victoria cu Albania de la EURO 2024

În meciul din Grupa B a Campionatului European, selecţionata Italiei a învins echipa Albaniei cu scorul de 2-1, pe BVB Stadion din Dortmund.

Cu toate acestea, Italienii se gândesc deja la meciul împotriva Spaniei. Rezultatul din acest meci poate stabili care este câștigătoarea grupei.

Barella, „Voi scuipa sânge pentru acești băieți”

”Squadra Azzurra” a obţinut o victorie importantă în ”grupa morţii”, fără mari emoţii, deşi a fost condusă din primul minut şi s-a impus doar la limită.

Alessandro Bastoni (minutul 11) şi Nicolo Barella (minutul 16) au marcat golurile italienilor, după ce Nedim Bajrami deschisese scorul încă din primele secunde ale meciului.

În contextul în care Spania a învins cu 3-0 pe Croația, următoarea partidă, dintre iberici și azzurri va fi probabil decisivă pentru locul 1 în grupă. Barella, care a fost incert până în ultimul moment înainte de partida de aseară, e deja la gândul cu duelul contra „Furiei Roja”.

„Am fost puțin obosit, știți cu toții problemele pe care le-am avut, dar băieții m-au ajutat mult, atât înainte de meci, cât și pe teren. Voi scuipa sânge pentru acești băieți, pentru acest staff și pentru acest tricou. Meritam să înscriem mai multe goluri, dar fotbalul este imprevizibil. Important e că am obținut o victorie meritată, ne bucură acest succes, dar deja suntem cu gândul la partida cu Spania” a declarat Barella, la Rai Uno.

Cu golul de aseară, mijlocașul lui Inter a ajuns la 10 reușite pentru națională, depășindu-l pe legendarul Francesco Totti.

Lamine Yamal comparat direct cu Lionel Messi

Sâmbătă, Croația a debutat cu o înfrângere la turneul final din Germania, scor 0-3 împotriva Spaniei.

Titularizat de Luis de la Fuente în partida de pe Olympiastadion, Lamine Yamal a primit o mulțime de laude din partea unor oameni cunoscuți din fotbal. Fernando Llorente (39 de ani), campion mondial și european cu Spania, crede că nici măcar Lionel Messi nu ajungea să atingă nivelul lui Yamal când avea vârsta puștiului de la Barcelona.

„Nici măcar un anumit Lionel Messi nu se afla la acest nivel când era de vârsta lui. Yamal reușește niște lucruri unice, chiar nu poate fi comparat cu nimeni” a spus fostul jucător, la Sky Sports, citat de Foot Mercato.

Însă, Yamal nu a reușit doar asta. Ibericul și-a trecut în CV și un assist la golul marcat de Dani Carvajal. A fost doar a doua oară în istoria naționalei Spaniei la turneele finale europene când un jucător de la Barcelona îi oferă un assist unuia de la Real Madrid.