Super-campionul David Popovici zâmbește din nou! A câștigat o nouă medalie și are un motiv în plus de bucurie: „Sunt mulțumit”

David Popovici (19 ani), dublu campion european la 100 şi 200 m liber, câştigă medaliile de aur una după alta la Campionate Naționale de Înot, ce se desfășoară la Otopeni.

Înotătorul nostru se află într-o formă excelentă înainte de Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Popovici, aur la 200 m liber

David Popovici a cucerit a doua medalie de aur, după ce a câştigat, joi, detaşat finala de la 200 m liber cu timpul de 1min45sec10/100, în cea mai rapidă cursă a lui din acest an.

Sportivul legitimat la CS Dinamo, care în serii a fost de asemenea cel mai rapid cu 1min47sec41/100, a fost urmat în clasament de Mihai Gergely (CSM Constanţa) – 1min51sec27/100 şi de Andrei Robert Badea (CSA Steaua) – 1min51sec86/100. Cu o zi înainte, Popovici a obţinut titlul de campion naţional la 50 m liber.

Timpul lui Popovici din finala de joi este mai bun faţă de cel cu care a câştigat proba de 200 m liber la concursul Antwerp Diamond Speedo din martie (1min46sec51/100).

”Lucrurile au decurs conform planului. Sunt foarte mulțumit de timp și de-abia aștept să înot din ce în ce mai repede anul acesta. Este important să am cât mai multe probe pentru a pregăti Jocurile Olimpice”, a declarat Popovici după cursă, la TVR Sport.

A câştigat finala şi la 50m liber

David Popvici a câștigat și finala de la 50 de metri liber, cu timpul de 22.27, devansându-i pe George Rațiu (22.43) și pe Patrick Dinu (22.76).

Înainte de această participare la Campionatele Naționale de natație de la Otopeni, David Popovici a mai participat în ultimele două luni la două concursuri internaționale, EuroMeet în Luxemburg și Antwerp Diamond Race în Belgia. La ambele competiții, el a reușit să se impună în probele la care excelează în mod tradițional, 100 și 200 de metri liber.

Concursul de la Otopeni reprezintă un prilej excelent pentru ceilalți înotători români de a obține biletele pentru Jocurile Olimpice, aspect subliniat chiar de către Camelia Potec, președintele Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

David Popovici se află în centrul unui subiect controversat, din cauză că ar fi cerut anumite favoruri pentru JO 2024, considerate exagerate de către COSR.