Sorana Cîrstea, victorie cu emoții la Madrid în fața unei jucătoare de 18 ani de pe locul 170! Românca se pregătește de un duel de coșmar cu Iga Swiatek! Ce a făcut Irina Begu în turul 2

Sorana Cîrstea s-a calificat cu emoții în turul trei al turneului WTA 1000 de la Madrid și în principiu ar urma să se dueleze în manșa următoare cu nimeni alta decât Iga Swiatek, jucătoarea aflată în prezent pe primul loc în clasamentul mondial.

Jucătoarea în vârstă de 34 de ani din Târgoviște, favorita numărul 27 de la competiția de pe zgura din capitala Spaniei, nu a evoluat în primul tur, iar în runda secundă s-a duelat cu filipineza Alexandra Eala, în vârstă de doar 18 ani, aflată înaintea acestui turneu pe locul 170 în circuitul mondial.

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 al turneului de la Madrid după o victorie obținută destul de greu

A fost vorba despre primul duel direct dintre cele două în cadrul unui turneu WTA. Sorana Cîrstea s-a impus cu ceva emoții, în trei seturi, la finalul unui meci care a durat două ore și 20 de minute.

Scorul final a fost 6-3, 6-7, 6-4 pentru jucătoarea din România, care ar fi putut încheia mult mai devreme socotelile în această partidă. Ea a condus la un moment dat în setul doi cu 5-3 și a avut chiar și o minge de meci în tie-break.

Tânăra jucătoare din Filipine a reușit însă de fiecare dată să revină și să împingă meciul în setul decisiv, acolo unde Sorana a reușit în cele din urmă să se impună.

Românca ar urma în principiu să dea peste liderul mondial Iga Swiatek

În turul 3, pe româncă o așteaptă o misiune mult mai dificilă. Ea se va duela cu învingătoarea meciului dintre Iga Swiatek și chinezoaica Xiyu Wang, cea care în prima rundă a eliminat-o pe Ana Bogdan.

În principiu, dacă se vor respecta calculele hârtiei, poloneza aflată pe primul loc în clasamentul WTA ar trebui să se impună în această partidă.

Sorana Cîrstea a reușit de două ori de-a lungul carierei sale să ajungă în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, în 2016 și 2017, astfel că se poate spune că această competiție este una dintre preferatele sale.

După Ana Bogdan, și Irina Begu a fost eliminată la Madrid. Simona Halep nu a mai participat în cele din urmă

Pe de altă parte, în cursul zilei de joi, fanii tenisului românesc au primit și o veste proastă. Irina Begu a fost învinsă în acest tur doi de la Madrid de către americanca Madison Keys, scor 6-7, 6-7, la capătul a două ore și 12 minute de joc, după ce sportiva din România a ratat o minge de set în prima manșă.

După cum se știe deja destul de bine, Simona Halep primise inițial un wild-card la acest turneu, dar în cele din urmă a decis să nu participe, motivând că nu se simte încă în cea mai bună formă fizică.