Sepsi, două eliminări în prima repriză a meciului cu CFR Cluj! Darius Oroian şi Florin Ştefan i-au lăsat pe covăsneni în 9 oameni

CFR – Sepsi, partida din runda a 7-a a play-out-ului, a început tare. Cu două goluri şi cu o eliminare până în minutul 21. CFR Cluj a deschis scorul prin Muhar, după o lovitură de cap din centrarea excelentă oferită de Deac din lovitură de colț.

Apoi, în minutul 19, arbitrul Marcel Bîrsan a dictat o lovitură de la 11 metri pentru covăsneni, iar penalty-ul a fost transformat de Alimi.

Oroian şi Florin Ştefan, cartonaşe galbene

La doar un minut distanţă din momentul în care Sepsi a egalat CFR-ul, Darius Oroian a primit al doilea cartonaş galben. El îl faultase pe Peter Michael, apoi s-a certat cu arbitrul şi, în consecină, a fost avertizat şi trimis la cabine.

Pe final de primă repriză, a venit dezastrul. Florin Ştefan a văzut şi el cartonaşul roşu pentru un fault în poziţie de ultim apărător. Decizia a fost confirmată de VAR după o scurtă analiză. Astfel, covăsnenii au rămas în 9 oameni până la pauză.

CFR Cluj – Sepsi | ECHIPELE DE START:

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, Fica. Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, A. Radu, Aussi, R. Filip, El Kaddouri, Avonou, Otele, Serebe, Bîrligea. Antrenor: Francisc Dican.

Sepsi: Niczuly – Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – M. Ștefănescu, Alimi, Kallaku, Fl. Ștefan – Safranko, K. Varga. Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Aganovic, Rența, R. Varga, C. Matei, Popsa, Batzula, Debeljuh. Antrenor: Bernd Storck

Sepsi a întrerupt „blestemul” FCSB

Etapa trecută, Sepsi a remizat, 2-2, pe teren propriu, cu FCSB. Presa din Ungaria a făcut o analiză a acelui joc, iar jurnaliștii din țara vecină au remarcat faptul că trupa lui Bernd Storck a reușit să întrerupă o serie importantă de eșecuri în fața bucureștenilor.

„OSK Sepsi și-a întrerupt seria de șapte înfrângeri în fața FCSB-ului, dar formația din Bucureșt poate fi campioană joi, dacă Universitatea Craiova va pierde împotriva celor de la CFR Cluj. Pentru acest meci, Bernd Storck a renunțat la sistemul său obișnuit de joc cu trei apărători centrali, însă linia defensivă a lui Sepsi în 4-4-2 s-a dovedit a fi o poartă de intrare în primele zece minute pentru adversari.

În repriza secundă, ca și în precedentele două meciuri din acest an, FCSB s-a străduit să-și păstreze avantajul, cedând atât mingea, cât și teritoriul lui Sepsi. Chiar dacă atacurile lui Sepsi au produs doar cornere în loc de ocazii mari, gazdele au profitat de greșeala lui Târnovanu, care a ieșit prost și l-a lovit pe Gabriel Debeljuh în loc de minge, iar Florin Ștefan a trimis mingea în plasă de la mică distanță”, au notat maghiarii de la Nemzetisport.