S-a încheiat coșmarul pentru Sepsi! Ce a scris presa din Ungaria după remiza cu FCSB, 2-2

FCSB a remizat pe terenul celor de la Sepsi, scor 2-2, într-un meci care a avut loc miercuri seara, în runda cu numărul 6 din play-off-ul SuperLigii.

Sepsi avea 7 eșecuri la rând cu FCSB

Elevii lui Elias Charalambous nu au avut deloc o misiune ușoară la Sf. Gheorghe, acolo unde Sepsi a egalat de fiecare dată și a obținut un punct important. La scurt timp după joc, presa din Ungaria a făcut o analiză, iar jurnaliștii din țara vecină au remarcat faptul că trupa lui Bernd Storck a reușit să întrerupă o serie importantă de eșecuri în fața bucureștenilor.

„OSK Sepsi și-a întrerupt seria de șapte înfrângeri în fața FCSB-ului, dar formația din Bucureșt poate fi campioană joi, dacă Universitatea Craiova va pierde împotriva celor de la CFR Cluj. Pentru acest meci, Bernd Storck a renunțat la sistemul său obișnuit de joc cu trei apărători centrali, însă linia defensivă a lui Sepsi în 4-4-2 s-a dovedit a fi o poartă de intrare în primele zece minute pentru adversari.

În repriza secundă, ca și în precedentele două meciuri din acest an, FCSB s-a străduit să-și păstreze avantajul, cedând atât mingea, cât și teritoriul lui Sepsi. Chiar dacă atacurile lui Sepsi au produs doar cornere în loc de ocazii mari, gazdele au profitat de greșeala lui Târnovanu, care a ieșit prost și l-a lovit pe Gabriel Debeljuh în loc de minge, iar Florin Ștefan a trimis mingea în plasă de la mică distanță”, au notat maghiarii de la Nemzetisport.

În urma rezultatului direct, FCSB rămâne lider autoritar în SuperLiga și are 46 de puncte acumulate. De cealaltă parte, Sepsi este ultima în play-off, cu 28 de puncte.

Ultimul succes al celor de la Sepsi în fața celor de la FCSB a fost înregistrat pe data de 25 aprilie 2021, atunci când covăsnenii se impuneau cu scorul de 2-1, tot în play-off.