Se cunosc primele cinci echipe promovate în Liga 2! Sărbătoare la Oradea, deziluzii la CS Dinamo și Gloria Bistrița!

În cursul zilei de miercuri s-au disputat meciurile retur din cele cinci baraje de promovare în Liga 2, iar toate aceste partide au fost arbitrate de oficiali din Superliga.

S-au aflat primele cinci echipe promovate în Liga 2! A șasea se va decide în urma altor jocuri de baraj

Metalul Buzău, CS Afumați, AFC Câmpulung Muscel, FC Bihor Oradea și Unirea Ungheni, echipă antrenată de fostul dinamovist Florentin Petre, și-au asigurat promovarea, după ce au dispus de CS Municipal Focșani 2007, CS Dinamo, SCM Râmnicu Vâlcea, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, respectiv Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

A șasea echipă promovată în Liga 2 se va decide în urma altor meciuri de baraj, care se vor desfășura în sistem semifinale – finală, urmând a se disputa un singur joc, între patru dintre cele cinci echipe care au fost învinse în aceste prime duble manșe, care au fost alese în baza unui clasament efectuat pe baza rezultatelor obținute de aceste formații în cele patru meciuri disputate în semifinalele și finalele pentru promovarea directă, informează liga2.prosport.ro.

În acest clasament, cel mai rău au stat cei de la Gloria 2018 Bistrița, echipă antrenată de Adrian Falub, astfel că ei au fost „săriți din schemă”. Așadar, CS Municipal Focșani, CS Dinamo, SCM Râmnicu Vâlcea și CSC Ghiroda și Giarmata Vii au primit o nouă șansă la promovarea în Liga 2. În mod evident, doar una dintre aceste grupări va putea prinde al șaselea loc eligibil, după ce primele cinci au fost ocupate deja, după cum s-a notat anterior.

Casetele tehnice ale acestor cinci partide retur disputate în cursul zilei de miercuri:

METALUL BUZĂU – CSM FOCŞANI 2-0 (1-2 în tur)
Stadion: Metalul (ex-Cornel Negoescu sintetic) (Buzău).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti). Asistenți: Adrian Vornicu (Iaşi) și Cosmin Vatamanu (Bucureşti). Rezervă: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe). Observator arbitri: Alexandru Deaconu (Bucureşti). Delegat joc: Dragoş Ionescu (Bucureşti).

Metalul Buzău: Ang. Dinu – Ed. Rusu, Makongo, Alb. Olaru, Andr. Radu, A. Manea, Șt. Moraru, Borțoneanu, Tudorică (cpt.), Val. Robu, Ad. Moldovan
Rezerve: C. Toader – D. Stan, Corniciuc, D. Mihai, M. Manea, P. Banu, Opaiț, Pelivan, Odoh Chika
Antrenor: Valentin Stan

CSM Focșani: Rajmund Niczuly – Săpunaru (cpt.), Perju, Ciopa, Tamași, Mih. Negoiță (Mih. Stancu 60′), Jun Toba (Cr. Ciobanu 60′), Andr. Mazilu (Dim. Toader 73′), Al. Zaharia (Gorovei 46′), Tchassem, Rob. Enache
Rezerve neutilizate: S. Preda – Al. Dumitru, Dănilă, R. Ungurianu, Dr. Oprea
Antrenor: Călin Moldovan

CS DINAMO BUCUREŞTI– CS AFUMAȚI 0-2 (0-1 în tur)
Stadion: Dinamo Central (Bucureşti).
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea). Asistenți: Cristian Daniel Ilinca (Craiova) și Ioan Daniel Humiţa (Armeniş – Caraş Severin). Rezervă: Marius Daniel Bădoiu (Craiova). Observator arbitri: Eduard Dumitrescu (Piteşti). Delegat joc: Mihai Marius Andrieş (Bucureşti).

CS Dinamo: Fara – Al. Burlacu (cpt.), Ciochină, Delciu, Uleia, Demici, Mih. Năstase, Juncănaru, D. Lung, Zătreanu, D. Mihai
Rezerve: Mina – Iana, Al. Iordănescu, R. Ilie, L. Mitrică, Cernamoriț, Rob. Vasile, Ric. Mihalache, Teo. Badea
Antrenor: Gheorghe Mihali

CS Afumați: Chioveanu – A. Lazăr, Al. Duțu, Al. I. Nicola, Cip. Stanciu, I. Zaina (cpt.), Iamandache, Vl. Tudorache, Beșleagă, Robicek, Gheoroae
Rezerve: Obretin – Ghineț, M. Stancu, Al. Enache, Lolescu, Ciucur, S. Nica, Ed. Burlacu, I. Ionică
Antrenor: Vasile Neagu

SCM RÂMNICU VÂLCEA – AFC CÂMPULUNG MUSCEL 0-0 (1-2 în tur)
Stadion: 1 Mai – Municipal (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti). Asistenți: Mircea Orbuleţ (Bucureşti) și Alexandru Filip (Constanţa). Rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti). Observator arbitri: Irina Mîrț (Bucureşti). Delegat joc: Felix Grigore (Bucureşti).

SCM Râmnicu Vâlcea: Gherguș – Lăzărescu, Fl. Pîrvu (Bîrzan 83′), C. Neagu (M. Iordache 68′), Seb. Ivan, Bărbuți, R. Georgescu, Ov. Popescu (cpt.)(Trașcă 59′), I. Lazăr, Bg. Geantă (Tilioiu 68′), Vl. Ionescu
Rezerve: Dav. Dumitru – Simeanu, L. Turcu, Săraru, Orbișor
Antrenor: Gabriel Mangalagiu

AFC Câmpulung Muscel: M. Voicu – Ciaccio (Ntamack 90+2), Rob. Dumitrescu (Longher 79′), Jenaru, Gîsă, Șt. Ghiță (cpt.)(Alima 54′), Andr. Stelea, Serafim, P. Simon (Șt. Coman 79′), Stănici, L. Stancu
Rezerve: D. Mihăescu – D. Popovici, Cacior, M. Ion, Rz. Lungu
Antrenor: Costin Lazăr

FC BIHOR ORADEA – CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII 3-0 (2-2 în tur)
Stadion: ”Iuliu Bodola” (Oradea – Bihor).
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca). Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) și Mihai Marius Marica (Bistriţa). Rezervă: Sorin Vădana (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Cristian Nica (Ploieşti). Delegat joc: Aurel Ionescu (Bucureşti).

FC Bihor Oradea: Pînzariu – Preklet, Ric. Farcaş (cpt.)(Ioviță 74′), Al. Băican, Vînău – C. Jurj, Andr. Moga (Gagyi 76′), Calugher (Bg. Vasile 60′), Gîdea – Sg. Ciocan (Hosu 60′), Sg. Jurj (Chitaș 76′)
Rezerve neutilizate: Bob – Gal, Sautiut, Tincău
Antrenor: Florin Farcaş

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Tud. Ciocan – Vasluian (Datcu 90+2′), Butnărașu, Dav. Pop, Hecsko – Al. Popovici (Ad. I. Ilie 84′), Jichici, Gab. Precup, Mancaș (cpt.)(Ad. Dum. Popa 68′) – Trandu (Coroiu 84′), Buțu ( Bulza 68′)
Rezerve neutilizate: Mosoarcă – Cluci, Stoianov, Miclău
Antrenor: Sorin Bălu
Eliminat: Petrișor Jichici 9′ (roșu direct)

UNIREA UNGHENI – GLORIA BISTRIŢA NĂSĂUD 2-1 (2-2 în tur)
Stadion: Central (Ungheni – Mureş).
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei – Satu Mare). Asistenți: Zsolt Kopriva și Biro Tamas Kopriva (ambii din Carei – Satu Mare). Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare). Observator arbitri: Adrian Vidan (Bucureşti). Delegat joc: Victor Radu (Bucureşti).

Unirea Ungheni: P. Ganea – P. Coza, A. Sam. Popa, Mih. Savin, D. Todoran, I. Bârstan, Ov. Horșia, Amacio Fortes, Ist. Fulop, Raj. Balint, Astafei (cpt.)
Rezerve: M. Lupu – Ad. Horșia, Vasiu, Bodor, Rz. Bârstan, T. Becze, Suslak, Ndiesse, R. Trif
Antrenor: Florentin Petre

Gloria Bistrița Năsăud: Mociu – L. Popa (Martinovic 86′), Banyoi, Uțiu, R. Bălan (cpt.), Gallo, Vl. Mihalcea, Davordzie, P. Chiorean, Amasihohu, Vas. Mihai
Rezerve: Bg. Moga – Trifan, Fl. Bălan, Seb. Itu, Râpan, Sucitu, Em. Zaharia, Hasnăș
Antrenor: Adrian Falub

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole Similare