Scandal uriaș după meciul Valencia – Real Madrid. Faza la care dinamoviștii au revăzut „coșmarul” din meciul cu Marseille. Video

Real Madrid a terminat la egalitate meciul cu Valencia, desfășurat pe stadionul „Mestalla”, după ce gazdele au avut avantaj de două goluri. Duelul a fost umbrit de o accidentare groaznică, iar la final, jucătorii celor două echipe au fost la un pas de o încăierare, din cauza unei faze controversate, un moment care a semănat foarte mult cu cel din anul 2005, din partida Marseille – Dinamo.

Valencia – Real Madrid 2-2

Real Madrid a început groaznic partida de pe „Mestalla” cu Valencia și după doar o jumătate de oră tabela arată 2-0, în urma unor goluri semnate de Duro și Yaremchuk, care au profitat de două gafe foarte mari. Vinicius a fost din nou omul care trezit la viață fosta campioană a Europei. Brazilianul a marcat în finalul primei reprize și egalat în minutul 76, după ce a reluat în poartă, din doar doi metri, un balon trimis de Diaz. A fost golul care a stabilit scorul final al acestui duel.

În minutul 86, fanii care au văzut meciul au amuțit, după ce Tchouameni a căzut pe piciorul Mouctar Diakhaby, în careul advers. Jucătorul din Guineea s-a prăbușit pe gazon, urlând de durere și a fost scos de pe teren cu targa și transportat urgent la spital. Fotbalistul oaspeților nu a primit nici măcar cartonașul galben.

În clasament, Real Madrid este pe primul loc, având 66 de puncte, dar Girona se poate apropia la patru puncte, dacă va învinge pe Mallorca.

Momentul în care dinamoviștii au retrăit drama de la Marsilia

La finalul duelului, jucătorii celor două echipe au fost la un pas de un conflict serios. În minutul 99, al nouălea de prelungiri, Jude Bellingham a reluat în plasă cu capul din centrarea lui Diaz. Golul nu a fost validat pentru că centralul Gil Manzano a fluierat finalul meciului chiar în momentul în care balonul se afla în aer. Jude Bellingham a protestat vehement și a fost eliminat.

„Ce să spun… nu sunt multe de spus. S-a întâmplat ceva fără precedent. Nu suntem mulțumiți nici de cartonașul roșu al lui Jude. Tocmai i-a spus arbitrului: «Este un gol al naibii». Nu l-a insultat pe Gil Manzano”, a spus Carlo Ancelotti.

A fost o fază care a adus aminte de celebrul meci Marseille – Dinamo, din anul 2005. Trupa antrenată atunci de Ioan Andone a ratat ieșirea din grupe, după ce a pierdut cu 2-1. Asta deși, Octavian Chihaia a trimis balonul în plasă și a fost convins că a egalat. Doar că arbitrul spaniol Rodriguez Santiago fluierase finalul partidei.