România a debutat senzațional în Rugby Europe Championship 2025! „Stejarii” au dezmembrat Germania la București!

România s-a distrat cu naționala Germaniei în prima partidă disputată de către „stejari” în cadrul Rugby Europe Championship 2025. Vineri, 31 ianuarie, pe Stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală a fost înregistrat un scor-fluviu în favoarea României, 48-10, după 13-10 la pauză.

România a început cu dreptul parcursul în Rugby Europe Championship 2025

Jucătorii României au pus în scenă un act secund de poveste, cu 5 eseuri marcate, după o primă repriză ceva mai modestă, cu o singură încercare bifată.

Germania a început bine partida de la București. Nemții conduceau cu 10-3, însă la vestiare s-a intrat cu avantajul gazdelor, scor 13-10, după cum am precizat anterior.

A doua repriză a adus descătușarea „stejarilor”. Eseurile înscrise în a doua parte a meciului cu Germania au generat punctul bonus ofensiv în contul României.

Cosmin Manole, Taylor Gontineac, Marius Simionescu, Cristi Chirica și Mihai Graure au materializat încercări contra Germaniei. A fost adăugat și un eseu de penalizare, în minutul 63. Transformările primelor 4 eseuri au fost reușite de către Conache, în timp ce Rupanu a fost responsabil cu punctul extra aferent celuilalt eseu. Alin Conache a ieșit la rampă și după ce a executat foarte bine două lovituri de pedeapsă. Potrivit Agerpres, punctele germanilor au fost izbutite de Erik Marks (eseu) și Bader-Werner Pretorius (lovitură de pedeapsă).

Următoarea încleștare de care va avea parte România? Cea cu Belgia, de pe 8 februarie. Va avea loc la Mons, pe „Stade du Tondreau”, cu începere de la ora 21:00. Ultimul meci va fi cel cu Portugalia, pe 15 februarie, la Botoșani, de la ora 17:00.

  • România face parte din grupa B și poate obține accederea în semifinale dacă ocupă unul dintre primele două locuri. Georgia, Țările de Jos, Spania și Elveția compun grupa A.
  • Dacă va încheia ediția din 2025 a Rugby Europe Championship pe una dintre primele patru poziții, România va ajunge la Cupa Mondială din Australia, programată în 2027.

Lotul României pentru meciul cu Germania

XV-le României:

  • 1. Alexandru Savin (CS Rapid);
  • 2. Ovidiu Cojocaru (căpitan; CSM Şţiinţa Baia Mare);
  • 3. Cosmin Manole (CS Dinamo);
  • 4. Jacob Nicolaas Immelman (CSM Ştiinţa Baia Mare);
  • 5. Andrei Mahu (Massy);
  • 6. Cristi Boboc (CSA Steaua);
  • 7. Cristi Chirica (CS Dinamo);
  • 8. Adrian Mitu (Soyaux – Angouleme XV Charente);
  • 9. Alin Conache (CSA Steaua);
  • 10. Vaovasa Hinckley (CS Dinamo);
  • 11. Tevita Manumua (SCM USV Timişoara);
  • 12. Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare);
  • 13. Taylor Gontineac (Beziers);
  • 14. Iliesa Tiqe (SCM USV Timişoara);
  • 15. Marius Simionescu (SCM USV Timişoara);
  • Antrenor: David Gerard.

Rezerve:

  • 16. Ştefan Marko Buruiană (USON Nevers Rugby);
  • 17. Ciprian Chiriac (SCM USV Timişoara);
  • 18. Alexandru Gordaş (CS Dinamo);
  • 19. Marius Iftimiciuc (Carcassonne);
  • 20. Matthew Tweddle (CSA Steaua);
  • 21. Gabriel Rupanu (SCM USV Timişoara);
  • 22. Mihai Graure (CS Dinamo);
  • 23. Kemal Altinok (SCM USV Timişoara).

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare