Reacția lui CTP după revenirea Simonei Halep în tenisul mare. A făcut-o „praf” pe Wozniacki

Cristian Tudor Popescu a urmărit meciul pierdut de Simona Halep în faţa ibericei Paula Badosa (26 de ani, 73 WTA), scor 6-1, 4-6, 3-6, în prumul tur la Miami Open 2024.

Gazetarul a apreciat prestaţia româncei, după o pauză de 1 an şi 7 luni, provocată de suspendare. CTP este de părere că factorul fizic şi-a spus cuvântul.

Umărul drept al Simonei a cedat

Jurnalistul a anticipat că Simona Halep va face un meci bun.

„Spuneam că graficul la reintrarea „în atmosferă” a Simonei Halep va începe, cel mai probabil, cu un meci bun, în care va fi dusă de setea de a juca tenis după atâta vreme. Așa s-a și întâmplat, dar nu un meci întreg, ci un set.

Primul set în fața Paulei Badosa a fost remarcabil nu numai prin scor, 6-1 pentru Simona, dar și prin atitudinea ei pe teren. A jucat „în dușmănie”, dar cu bucurie, vrând parcă să șteargă multele luni dureroase prin care a trecut. A arătat tonică, hotărâtă, a avut realizări tehnice deosebite, în special cu reverul, nu s-a văzut „rugină” pe ea.

Apoi, inevitabil, fizicul a început să-i cedeze în fața schimbării jocului de către Badosa, din ce în ce mai tare și agresiv. Nu ca rezistență generală. Aici se vede că Simona nu a încetat să se antreneze, ci la încheieturi, acum umărul drept”, a postat CTP pe Facebook.

I-a luat apărarea în faţa lui Wozniacki

Caroline Wozniacki a avut o reacţie pe care nu mulţi o anticipau. Ea chiar i-a atacat pe sportivii care revin în circuit, în urma unei perioade de suspendare. A punctat că Halep trebuia să o ia de la capăt, de jos, dar românca a jucat direct pe tabloul principal de la Miami Open 2024.

CTP a reacţionat şi în această privinţă.

„Cred că acest meci pierdut e un câștig pentru Simona, pentru că îi deschide perspectiva revenirii la nivelul care a consacrat-o.

Așa că n-ar trebui să o afecteze măgăria „tractoristei” Wozniacki, care a zis că jucătoarele depistate pozitiv n-ar trebui să primească wild-card-uri, să fie obligate s-o ia de la zero.

Răspunsul Simonei a fost calm și ferm: „Să citească decizia TAS. Nu m-am dopat, nu am trișat”, a adăugat CTP.