Răzvan Patriche, fără explicații după un nou eșec în prelungiri pentru Dinamo: „Ceva nu se leagă, dar nu înțeleg ce”

Răzvan Patriche (37 de ani), căpitanul lui Dinamo, a vorbit despre înfrângerea pe care „câinii” lui Kopic au suferit-o la Botoșani, în ultimul minut. Bucureștenii nu se regăsesc în ultimele săptămâni. Dinamo a pierdut extrem de multe puncte pe finalul întâlnirilor din ultima vreme, păstrând „tradiția” și în deplasarea de pe terenul botoșănenilor.

Gazdele duelului pentru evitarea retrogradării s-au impus la limită, cu 2-1. Gabriel de Moura a deschis scorul la Botoșani, după ce a înscris în proprie poartă, în minutul 13. Astrit Selmani (min. 45+2) a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, după ce Hakim Abdallah ratase o lovitură de pedeapsă anterior. Atacantul din Madagascar nu a terminat partida pe teren, fiind eliminat pentru o intrare teribilă asupra lui Romario Benzar, care a avut nevoie să fie transportat la spital în urma ciocnirii violente cu Abdallah. Scorul final al întâlnirii de la Botoșani a fost stabilit de Sebastian Mailat, în minutul 90+1.

Răzvan Patriche nu pricepe de ce Dinamo pierde puncte prețioase pe finalul meciurilor

Potrivit opiniei căpitanului lui Dinamo, trupa lui Zeljko Kopic nu a făcut o partidă rea la Botoșani, reușind să își creeze ocazii de gol. „Câinii” au evoluat cu un om în minus, după eliminarea lui Abdallah, însă au reușit să se țină destul de bine în duelul din Moldova. „Blestemul” finalurilor de meci și-a spus din nou cuvântul, iar Răzvan Patriche nu a avut o explicație pentru modul în care Dinamo dă cu piciorul unor puncte esențiale. În ciuda supărării, experimentatul fundaș al bucureștenilor nu a dezarmat, subliniind faptul că lupta pentru evitarea retrogradării continuă. Atenția căpitanului dinamoviștilor se îndreaptă către următorul duel din campionat, contra celor de la FC Voluntari, care va avea loc vineri, 26 aprilie, de la ora 20:00.

„Un meci nebun. Am avut gol, gol anulat, am avut penalty anulat. Am avut om în minus. Am luptat ca nebunii, dar din nou am luat gol. Ceva nu se leagă, dar nu înțeleg ce. La final nu avem rezultate. Dacă am ști ce se întâmplă, nu am mai fi în situația asta. Îmi pare rău pentru oamenii care au venit. Eu cred că meritam un punct. Vine Voluntariul acum.

Este normal să fie și oboseală, am jucat numai în deplasare. Trebuie să ne revenim cât mai repede. Încă mai sunt șanse (n.r. pentru salvarea directă de la retrogradare). Trebuie să luptăm. Trebuie mai mult. Azi am avut de toate. Din păcate, nu am știut să gestionăm finalul de partidă”, a declarat Răzvan Patriche, ulterior înfrângerii de la Botoșani.

• În urma înfrângerii din Moldova, Dinamo ocupă penultima poziție în play-out, direct retrogradabilă, cu un total de 20 de puncte. „Câinii” au de recuperat un punct față de formațiile de pe locurile de baraj, Poli Iași și FC Botoșani.

Cum s-au prezentat Dinamo și FC Botoșani pentru derby-ul zonei fierbinți a play-out-ului:

FC Botoșani (4-3-3): Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, Ferreira – E. Florescu, Enzo Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Petro, Șeroni, Gligor, Mouaddib, Mailat, L. Fulop, Adams, Kaprof, Margiotta, I. Filip
Antrenor: Bogdan Andone

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Selmani, Abdallah
Rezerve: Răilean, R. Grigore, C. Costin, N. Roșu, Iglesias, Gregorio, Ilic, Politic, P. Neagu, A. Bani, D. Irimia, Amzăr
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Stadion Municipal, Botoșani
Arbitru: George Găman. Asistenți: Daniel Mitruți (ambii din Craiova), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București). Asistent VAR: Adrian Vornicu (Iași).