Numit ”loser” de Jorge Jesus, Cosmin Contra a fost pedepsit drastic și de arabi după scanalul cu Al Hilal

Cosmin Contra (48 de ani) a fost suspendat drastic în Arabia Saudită și a primit o amendă usturătoare după ce a acuzat arbtrajul de la meciul pierdut cu Al Hilal, 1-2.

”Viciere de rezultat” a acuzat Cosmin Contra, după partida pierdută dramatic cu Al Hilal în ultima etapă din Premier League. ”O rușine” a atacat fostul selecționer, cu trimitere la arbitraj. Damac a fost condusă de Al Hilal în urma unui gol marcat de Al Dawsari în minutul 79. Oaspeții au revenit cu patru minute înaintea finalului timpului regulamentar. Totuși, gazdele au smuls victoria cu o lovitură în minutul 90+3, a lui Michael. Extrem de nervos pe durata întregii partide, fostul selecționer a continuat scandalul și după meci.

Cosmin Contra, amendat și suspendat de arabi

Românul nu a scăpat nepedepsit după criza nervoasă din ultima etapă. Întâi, a fost pus la zid de Jorge Jesus, care l-a numit ”pierzător”. Apoi, Contra a aflat și ”nota de plată” din partea arabilor.

”În primul rând, o felicit pe Al-Hilal pentru cea de-a 29-a victorie consecutivă. A fost o rușine de arbitraj. Ar fi trebuit să avem un penalty, iar Saud Abdulhamid ar fi trebuit eliminat.

Este rușinos. Greșelile arbitrilor ne costă meciul. Al-Hilal a cheltuit mulți bani pe transferuri și nu are nevoie de ajutorul arbitrilor. Damac a fost tratată nedrept și a meritat mai mult.

Prefer arbitrii locali. Dați-mi voie să o spun public. Mi-a ajuns să aduceți arbitri care strică jocurile”, a declarat Cosmin Contra în conferința de presă.

În urma reacțiilor sale, Cosmin Contra a fost suspendat 4 etape și amendat cu aproximativ 9.850 de euro de către Comisia de Disciplină a Federației din Arabia Saudită, notează YMC News.

Jorge Jesus, despre Cosmin Contra: ”Scuze de pierzător”

Românul a intrat și în ”colimatorul” lui Jorge Jesus. Portughezul și-a apărat echipa și seria de invincibiltate a liderului din Saudia.

”Cum poți să vorbești despre influența arbitrilor când noi n-am mai pierdut de 36 de meciuri și avem 29 de victorii consecutive?

Daca ne-a ajutat cineva să ajungem aici, aceia sunt fanii noștri, care ne sunt alături. Fără munca jucătorilor de la antrenamente, fără susținerea fanilor, noi n-am mai fi avut aceste rezultate bune.

Al-Hilal le-a fost superioară celorlalte echipe atât la nivel tactic, tehnic, cât și la nivel de grup. Noi am câștigat pentru că am fost mai buni, iar ei se folosesc de tot felul de scuze pentru a ne lua din merite. Astea sunt scuzele pierzătorilor.

Decizia a fost una corectă. Cartonașul roșu nu a influențat în niciun fel rezultatul. Fără niciun dubiu, intrarea a fost una de cartonaș roșu, dar nu acesta este motivul pentru care am câștigat meciul. Noi am reușit să câștigam pentru că am fost echipa mai bună”, a declarat Jorge Jesus.