Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, după ce Al-Nassr a fost eliminată din Liga Campionilor Asiei: „Împreună, întotdeauna!”

Parcursul lui Cristiano Ronaldo (39 de ani) din Liga Campionilor Asiei a ajuns la final în acest sezon, după eliminarea suferită de Al-Nassr, echipa portughezului. Gruparea din Arabia Saudită a părăsit competiția în sferturile de finală.

Al-Nassr i-a întâlnit pe cei de la Al-Ain în „sferturile” Ligii Campionilor Asiei. Adversarii clubului la care este legitimat superstarul lusitan s-au impus în tur, scor 1-0, iar calificarea a fost decisă la loviturile de departajare.

Cristiano Ronaldo, optimist după eliminarea din Liga Campionilor Asiei

Adversarii lusitanului au început mult mai bine partida retur, Rahimi reușind o „dublă” pentru Al-Ain, în prima repriză. Al-Nassr a redus din handicap, prin Ghareeb, în prelungirile primei părți. Eisa a marcat un gol în proprie poartă în startul reprizei secunde, astfel că egalitatea se restabilise pe tabela de marcaj. Telles a reușit să aducă echipa lui Ronaldo în avantaj.

Prelungirile nu au fost de bun augur pentru Al-Nassr, întrucât un coleg al lusitanului a fost eliminat, iar la scurt timp după această întâmplare, Al-Ain a egalat, prin Al Shamsi. În minutul 118, Cristiano Ronaldo a reușit să ducă scorul la 4-3 pentru Al-Nassr, din penalty, împingând partida spre loviturile de departajare.

Din păcate pentru clubul său, portughezul este singurul care a marcat din penalty, astfel că Al-Ain a mers mai departe în Liga Campionilor Asiei. La o zi după eliminare, Ronaldo a postat un mesaj pe rețelele sociale, pentru fanii echipei la care evoluează.

„Vă mulțumim pentru sprijinul pe care ni l-ați acordat. Vom găsi o cale să revenim și să fim mai puternici. Împreună, întotdeauna!”, a transmis portughezul

Și Dan Petrescu a fost eliminat din Liga Campionilor Asiei

Dan Petrescu a ieșit, alături de echipa sa, Jeonbuk, din sferturile de finală ale ediției de Liga Campionilor Asiei. Tot o formație din Coreea de Sud (Ulsan HD) i-a produs supărarea antrenorului român.

După ce în manșa tur, disputată pe terenul echipei pregătite de „Bursuc”, s-a înregistrat o remiză, scor 1-1, în manșa secundă cei de la Ulsan s-au impus. Adversarii lui Dan Petrescu au câștigat cu scorul de 1-0 și s-au calificat în semifinalele competiției, acolo unde se vor duela cu învingătoarea dintre Shandong Taishan (China) și Yokohama F Marinos (Japonia).

La conferința de presă de la finalul partidei retur, Dan Petrescu a vorbit despre meci, fiind foarte deranjat de faptul că elevii săi au ratat șanse uriașe de a înscrie. Nu a putut rămâne indiferent față de adversari, transmițând că își dorește ca aceștia să iasă învingători la finalul competiției.