Noua „mină de aur” a lui Gică Hagi, declarație în forță după dubla din Universitatea Craiova – Farul 1-2: „E doar începutul”

Ionuț Cojocaru, atacant în vârstă de doar 20 de ani, a marcat ambele goluri ale echipei lui Gică Hagi în meciul Universitatea Craiova – Farul 1-2, disputat pe stadionul „Ion Oblemenco” în cadrul etapei a patra din play-off-ul acestui sezon de Superliga.

El a reușit să puncteze în minutele 21 și 45+5 și i-a adus astfel echipei sale a doua victorie în deplasare în această parte finală a campionatului, după cea înregistrată în chiar prima etapă pe terenul Rapidului.

Ionuț Cojocaru ar putea fi următoarea mare afacere făcută de Gică Hagi la Farul

Întrebat la final în legătură cu ascensiunea sa, jucătorul, despre care Gică Hagi a spus că nu trebuie să fie lăudat excesiv după prestația sa foarte bună, a scos în evidență faptul că a avut mereu în jurul său oameni care l-au încurajat și care i-au transmis că are un potențial foarte ridicat.

De asemenea, Ionuț Cojocaru și-a manifestat și optimismul legat de faptul că va reuși și pe viitor să aibă astfel de evoluții foarte solide, chiar dacă este în continuare foarte tânăr.

„Mă bucur pentru realizările mele, cred că am făcut un joc colectiv foarte bun în prima repriză și mă bucur că am reușit să învingem azi.

(n.r. de unde a apărut Ionuț Cojocaru?) Din academie, sunt de mic acolo, mă bucur că Mister (n.r- Gheorghe Hagi) îmi dă încredere și că am putut să arăt ce pot astăzi.

Toată lumea m-a sustinut, îmi spunea că sunt talentat și să nu îmi pierd încrederea în mine. Muncesc foarte mult în fiecare zi. Noi vrem să luăm 3 puncte la ficare meci și cred că această victorie ne ține în cursa pentru Europa.

Meciul are 90 de minute, am rămas calmi, concentrați, ne-am văzut de jocul nostru și cred că ăsta a fost secretul. E doar începutul, vor urma mai multe reușite cu siguranță”, a declarat Ionuț Cojocaru la flash-interviul oferit la finalul meciului Universitatea Craiova – Farul 1-2.