Naționala României a primit o veste bună! „Bestia” din atacul adversarilor de la EURO 2024, fără gol marcat de o lună

Naționala României s-a calificat la EURO 2024 de pe primul loc, câștigând grupa de calificări fără să cunoască înfrângerea. „Tricolorii” vor da piept cu Ucraina, Belgia și Slovacia la turneul final din Germania. În vederea pregătirii Campionatului European, elevii lui Edi Iordănescu au susținut două partide amicale în luna martie, contra Irlandei de Nord și Columbiei. România a obținut doar un egal la București, împotriva nord-irlandezilor, în timp ce sud-americanii i-au învins pe fotbaliștii români la Madrid, pe stadionul celor de la Atletico.

Selecționata României a primit și o veste bună recent, cu privire la un atacant de mare valoare al uneia dintre adversarele de la EURO. Fotbalistul nu se poate bucura de un 2024 încununat de realizări, dat fiind faptul că a marcat ultimul gol pe data de șapte martie.

Naționala României, speranțe pentru meciul cu Belgia de la EURO 2024. Romelu Lukaku, în scădere de formă

Romelu Lukaku, atacantul de 30 de ani al belgienilor, a înscris doar de patru ori în 2024. Fotbalistul evoluează la AS Roma, pentru care a punctat ultima oară la începutul lunii martie. Atunci, Lukaku marca împotriva celor de la Brighton, în Europa League. Trupa din capitala Italiei s-a impus contra englezilor, scor 2-0, în „optimile” competiției. Situația acestuia de la naționala Belgiei este una și mai dificilă, având în vedere faptul că nu a mai dat gol din noiembrie, de la partida cu Azerbaidjan.

Acest lucru nu poate decât să-i bucure pe „tricolori”, întrucât au mai rămas doar 80 de zile până la meciul de la Koln, contra Belgiei, din cadrul turneului final.

Contra Irlandei, în primul amical al lunii martie, Lukaku a fost lăsat pe banca de rezerve, iar împotriva Angliei a jucat 83 de minute, reușind să ofere o pasă decisivă.

Schimbarea de antrenor de la AS Roma nu îi priește lui „Big Rom”. Deși romanii se descurcă excelent cu Daniele de Rossi pe bancă, Lukaku se află într-o scădere de formă. S-ar putea spune că îi lipsește Jose Mourinho, sub comanda căruia avea o medie de 0,56 goluri înscrise pe meci. În prezent, belgianul se „laudă” cu o medie de 0,31 goluri marcate pe partidă.

România a lăsat de dorit în meciurile din luna martie

După cum am menționat anterior, naționala noastră a susținut două amicale pe parcursul lunii martie. „Tricolorii” le-au dat de gândit fanilor, după prestațiile contra Irlandei de Nord și Columbiei. Dennis Man a adus egalarea pe Arena Națională în primul meci, în minutul 23, după ce Irlanda de Nord deschisese scorul în minutul 7, prin debutantul Jamie Reid.

Apoi, la câteva zile distanță, a venit deplasarea de la Madrid, de pe „Civitas Metropolitano”. Columbia s-a distrat timp de 85 de minute cu România, Luis Diaz făcându-le viața grea fundașilor lui Iordănescu.

Sud-americanii aveau un avantaj de 3 goluri cu cinci minute înaintea finalului, moment în care Ianis Hagi a marcat. În prelungiri, Florin Tănase a mai spălat din rușine, stabilind scorul final: 3-2 pentru Columbia.