Se întoarce roata! Presa din Belgia nu a avut milă de „Dracii Roșii”, după ce a lansat ironii la adresa României

La o zi distanță de atacurile lansate la adresa „tricolorilor”, după egalul din amicalul cu Irlanda de Nord, presa din Belgia nu și-a menajat propria națională, ulterior partidei pe care adversara României de la EURO 2024 a disputat-o la Dublin.

„Dracii Roșii” au evoluat modest, nereușind să înscrie împotriva Irlandei, pe „Aviva Stadium”. Astfel, meciul s-a încheiat cu o remiză albă.

Presa din Belgia, nemiloasă la adresa „Dracilor Roșii”. Recent, au fost atacați și „tricolorii”

După prestația slabă a Belgiei, care putea chiar să piardă amicalul cu Irlanda, având în vedere faptul că Evan Ferguson a ratat o lovitură de pedeapsă în prima repriză, în minutul 28, jurnaliștii de la rtbf.be, cei care i-au ironizat pe elevii lui Iordănescu, nu au avut milă față de conaționali.

Presa locală a observat faptul că tinerii fotbaliști ai Belgiei au fost depășiți de adversari, irlandezii având cele mai mari ocazii ale întâlnirii. Luând în considerare acest lucru, rivalii României din grupa de la EURO 2024 trebuie să se considere norocoși pentru rezultatul din amicalul de la Dublin.

„Primul meci al Diavolilor din 2024 nu a fost un real succes. De fapt, Belgia a remizat, scor 0-0, în Irlanda, la finalul unei întâlniri fără emoții. Schimbată într-o proporție foarte mare, echipa a suferit din cauza lipsei de experiență a tinerilor. Au avut și multe scăpări, iar irlandezii au avut cele mai mari ocazii ale meciului. Adversarii noștri au ratat și un penalty”, au notat belgienii

Aceștia nu s-au oprit aici, iar mânia lor s-a revărsat asupra lui Youri Tielemans, căpitanul Belgiei în absența lui Kevin de Bruyne: „Ghidați de Youri Tielemans, promovat căpitan, dar a fost prea ezitant în fruntea navei belgiene, Dracii și-au asigurat controlul jocului, dar nu au reușit niciodată să îi sperie pe irlandezi”.

Aceiași jurnaliști i-au numit pe „tricolori” „incapabili”

Belgienii au fost extrem de fericiți, după remiza din partida România – Irlanda de Nord. „Tricolorii” s-au prezentat modest în amicalul de pe Arena Națională, încheiat cu scorul de 1-1. Dennis Man a egalat pentru România, în minutul 23, după ce oaspeții au deschis scorul, în minutul 7, prin debutantul Jamie Reid.

Evoluția elevilor lui Edi Iordănescu i-a determinat pe oamenii de presă din Belgia să aibă o reacție de bucurie, având în vedere faptul că selecționata țării lor va da piept cu România la turneul final din Germania, în faza grupelor.

„Ne imaginăm că România și-ar fi dorit să înceapă mai bine anul 2024. Românii au primit o lecție dură și au fost incapabili să obțină un rezultat mai bun decât un 1-1 cu Irlanda de Nord într-un amical. O remiză cu locul 74 în lume, rezultat care cu siguranță nu-l va mulțumi pe selecționerul lor. Și suntem de părere că putea fi și mai rău. Dominantă în joc, dar incapabilă să penetreze cu adevărat defensiva Irlandei de Nord, România s-a speriat foarte devreme și a primit gol în minutul 7.

Luați pe sus încă de la început, românilor le-a luat un sfert de oră să își recapete simțurile, înainte să marcheze golul egalizator. De atunci, scorul nu s-a mai schimbat și, prin urmare, România s-a încurcat încă de la începutul anului. N-a fost cel mai bun mod de a începe pregătirea pentru EURO, turneu care se apropie cu pași repezi”, au comunicat belgienii, la finalul partidei România – Irlanda de Nord.