„Metoda Gigi Becali” preluată și la FC Botoșani. Bogdan Andone a găsit o soluție ingenioasă pentru a le da sfaturi jucătorilor în timpul meciului

După scandalul de la Botoşani – Dinamo, Bogdan Andone a fost suspendat două etape, iar din acest motiv a fost nevoit să urmărească partida de la Ploieşti, câștigată cu succes de Fc Botoșani cu scorul de 2-1, din tribuna oficială a Stadionului Ilie Oană.

Bogdan Andone și metod „telefonu fără fir”

Oaspeţii au deschis scorul la Ploieşti, Miron marcând în minutul 5, după o greşeală a lui Ţicu. Ploieştenii au restabilit egalitatea după numai şapte minute, prin Irobiso, după nenumăratele greşeli ale apărării botoşănene. În minutul 66 gazdele au cerut o lovitură de la 11 metri pentru un fault asupra lui Musi. După un penalty ratat de Sergiu Hanca, Botoșani decis să închidă meciul, iar Sadiku a marcat golul victoriei oaspeţilor în minutul 87.

La fel ca în orice alt meci, Bogdan Andone a ţinut să fie sigur că indicaţiile sale vor ajunge la nivelul gazonului, iar acest lucru s-a realizat printr-o modalitate indirectă care a amuzat pe toată lumea.

Pe tot parcursul meciului un oficial al clubului s-a aflat lângă antrenorul Botoșanului, iar prin telefonul său se realiza comunicarea cu banca tehnică a echipei. Indicaţiile lui Andone proneau de la Mihai Roman, care, la rândul său, i le transmitea lui Andrei Patache, iar de acolo informația ajungea către jucători.

Mihai Stoica, „Viața mea o împart alături de Botoșani”

La finalul partidei, Mihai Stoica, managerul celor de la FCSB, nu s-a putut abține și a publicat un mesaj amuzant pe rețelele sociale. ”Viața mea o împart alături de Botoșani”. Acesta a publicat și o fotografie alături de Bogdan Andone, antrenorul lui FC Botoșani, care în perioada iulie-august 2019 a condus echipa în șapte partide.