Bogdan Andone, sancționat dur după eliminarea din meciul cu Dinamo! Antrenorul lui FC Botoșani va ispăși cea mai mare pedeapsă

Bogdan Andone (49 de ani), antrenorul de la FC Botoșani, a fost sancționat pentru ieșirile sale din meciul cu Dinamo. Comisia de Disciplină a luat o hotărâre în această privință, după ce tehnicianul moldovenilor a fost eliminat pentru proteste la adresa lui George Găman, arbitrul meciului din etapa a șasea a play-out-ului.

Duelul din zona „fierbinte” a SuperLigii s-a încheiat cu victoria celor de la FC Botoșani, scor 2-1, după ce Sebastian Mailat a adus cele trei puncte în prelungiri (min. 90+1). Gabriel Moura, fundașul „câinilor”, a deschis scorul în deplasarea lui Dinamo, însă pentru adversari. Brazilianul și-a introdus mingea în proprie poartă, în minutul 13. Rezultatul pauzei a fost stabilit în prelungirile primei părți. Kosovarul Astrit Selmani a semnat primul gol în tricoul lui Dinamo. Meciul nu a fost lipsit de incidente, întrucât Hakim Abdallah a fost eliminat. Atacantul alb-roșiilor l-a faultat extrem de dur pe Romario Benzar, care a avut nevoie să meargă la spital după contactul cu fotbalistul din Madagascar. De asemenea, după cum am menționat anterior, și Bogdan Andone s-a „bucurat” de o eliminare.

Osânda lui Bogdan Andone, după victoria cu Dinamo: două etape de suspendare și o amendă usturătoare

Tehnicianul grupării moldovene va fi nevoit să stea departe de banca echipei timp de două etape. Suma la care se ridică amenda încasată ajunge la 6.500 de lei. Eliminarea sa din meciul cu Dinamo s-a produs în minutul 30, după ce Bogdan Andone a protestat vehement la acordarea unui aut pentru dinamoviști. Antrenorul lui FC Botoșani a fost ferm convins de faptul că decizia ar fi trebuit să fie alta, motiv pentru care și-a ieșit din minți, iar George Găman a acționat.

„În temeiul art. 53.1 din RD, se sancționează antrenorul Andone Bogdan cu suspendare pentru două meciuri și penalitate sportivă de 320 lei. În temeiul art.65. a din RD, se sancționează antrenorul Andone Bogdan cu suspendare pentru două meciuri și penalitate sportivă de 6.500 lei. În conformitate cu prevederile art. 45.1 din RD, va executa sancțiunea pentru abaterea cea mai gravă prevăzută de art. 65.a din RD, respectiv suspendare pentru două meciuri și penalitate sportivă de 6.500 lei”, au comunicat cei din cadrul Comisiei de Disciplină, în legătură cu situația lui Bogdan Andone.

• Attila Marius Suller, secundul său, va sta pe bară tot două runde. Totuși, amenda pe care a primit-o este mai mică, de doar 4.500 de lei.
  • În urma deciziei Comisiei de Disciplină, Bogdan Andone nu va putea fi prezent pe banca echipei sale la meciurile cu Petrolul și FC Voluntari. Tehnicianul va reveni în ultima etapă, contra Oțelului.

Și-a cerut scuze, însă nu l-a uitat pe George Găman

Ulterior succesului echipei sale de pe teren propriu cu Dinamo, Bogdan Andone a oferit declarații, fiind total nemulțumit de deciziile „centralului” partidei. Și-a exprimat, într-un mod dur, poziția față de hotărârile pe care George Găman le-a luat, nu înainte de a-și cere scuze pentru ieșirea sa.

„Vreau să-mi cer scuze, pentru că este o imagine și un moment care nu mă caracterizează. Am râs așa amar. Vreau să explic de ce mi-am ieșit din fire în cazul respectiv. Se scrie că a fost vorba de un simplu aut, dar ne raportăm la minutul 30, când s-a dictat chiar în fața mea un aut. Apoi a venit Țigănașu cu capul spart, unde s-a dictat penalty. Nu exista nicio șansă să se dea penalty. Asta era încărcătura care era în mine în momentul de față și a culminat cu momentul în care s-a dictat aut pentru echipa adversă, eronat, de asemenea.

Indiferent de ce s-a întâmplat, nu trebuia să reacționez așa. Importanța acestor jocuri este enormă și de aceea trebuie să se gestioneze meciurile cum trebuie. Se joacă soarta unor cluburi în aceste momente, iar aceste meciuri nu trebuie decise de arbitru. Ați văzut că sunt fotografii cu Țigănașu cu capul spart, care două-trei zile nu are voie să facă efort. Șeroni e accidentat și el, nici măcar nu s-a dat fault…”, a afirmat antrenorul, conform digisport.ro.