Meciul Irinei Begu de la Roma, întrerupt de două ori din cauza ploii! Românca dă totul pentru victorie în decisiv!

Irina Begu (locul 161 WTA) dă piept cu Rebeka Masarova (locul 101 WTA), în cadrul turneului WTA 1000 de la Roma. Partida se desfășoară în cadrul primului tur al competiției.

Meciul jucătoarei de tenis din România a început la 17:15, însă vremea a cauzat probleme majore. Ploaia le-a dat mari bătăi de cap jucătoarelor și organizatorilor, astfel că duelul a fost întrerupt de două ori.

Irina Begu – Rebeka Masarova 5-7, 6-3, WTA 1000 Roma. Românca luptă în al treilea set pentru calificare

Tenismena din țara noastră, clasată pe locul 161 în ierarhia mondială, a început perfect meciul cu jucătoarea născută în Elveția. Irina Begu s-a distanțat la 5-2 în primul set. Masarova a reușit o revenire, aducând scorul la 5-4, moment în care ploaia a oprit partida.

Jocul s-a reluat la ora 20:00. Condițiile meteo nefavorabile i-au adus ghinion Irinei, care a pierdut primul act al întâlnirii. Rebeka Masarova s-a impus, scor 7-5.

Irina Begu a condus și în setul doi, scor 3-2. Nu a mai scăpat desfășurarea evenimentelor din mână, astfel că a împins partida în decisiv, după victoria din setul secund (6-3).

Din păcate, sportiva din România a întâmpinat din nou aceleași probleme, fiind scoasă din ritm pentru a doua oară. Meciul a fost oprit iarăși, înainte de debutul ultimului set.

Simonei Halep nu i-a fost acordat wild-card-ul pentru turneul din capitala Italiei. Sorana Cîrstea, liberă în primul tur

Organizatorii turneului WTA 1000 au avut posibilitatea de a-i oferi Simonei Halep o invitație la turneul de la Roma, însă au luat decizia de a face acest gest către alte jucătoare, spre surprinderea oamenilor de presă din Italia.

De parte cealaltă, Sorana Cîrstea (locul 32 WTA) este singura tenismenă din țara noastră care beneficiază de un prim tur liber. Runda următoare a turneului o va pune pe aceasta față în fațî cu Taylor Townsend.

Am putea avea parte de un del românesc în turul trei, dacă Sorana Cîrstea și Ana Bogdan vor izbuti accederea în acea fază a competiției.