Irina Begu, victorie de senzație la Madrid! Răsturnări incredibile de situație în meciul cu sportiva de pe locul 146 WTA

Irina Begu (128 WTA) a avut parte de un debut fantastic la turneul WTA 1000 de la Madrid, reușind victoria contra Lindei Fruhvirtova (146 WTA). Românca a avut nevoie de două ore și patru minute pentru a dispune de jucătoarea din Cehia, obținând succesul în două seturi, scor 6-4, 7-6(0).

Partida din capitala Spaniei le-a oferit iubitorilor tenisului multe momente frumoase, cele două sportive reușind să presteze un joc de cea mai înaltă calitate.

Irina Begu, în turul doi la Madrid! Duel cu Madison Keys pentru accederea în faza următoare

Jucătoarea de tenis din România nu a început bine partida cu sportiva din Cehia, beneficiară a unui wild-card, astfel că s-a văzut condusă cu 3-1 în primul set. Irina Begu și-a adunat energia și a reușit să se concentreze, terminând primul act al duelului cu două breakuri.

Românca și-a continuat prestația foarte bună și în setul secund, ducând scorul la 4-0. Cu toate acestea, Linda Fruhvirtova a revenit și a dus setul la tiebreak. Experiența Irinei Begu și-a spus cuvântul, câștigând categoric, scor 7-0. Astfel, jucătoarea din țara noastră s-a calificat în turul doi, după două ore și patru minute de joc. O va întâlni pe americanca Madison Keys (20 WTA) în faza următoare, într-un meci care se anunță infernal, dată fiind poziția pe care sportiva din SUA o ocupă în clasamentul mondial.

• Victoria din primul tur i-a adus Irinei Begu un cec de 30.225 de euro și 35 de puncte WTA.

Și Jaqueline Cristian (73 WTA) a câștigat marți la Madrid, scor 6-4, 2-6, 6-2, în fața Dariei Saville, jucătoare din Australia.

Simona Halep a renunțat la participarea în cadrul turneului de la Madrid

Jucătoarea de pe locul 1.150 WTA primise un wild-card pentru Madrid Open 2024, dar a anunţat în ultima clipă că nu va participa din cauză problemelor medicale. Lunga pauză care a ținut-o departe de terenul de tenis și-a spus cuvântul în privința Simonei Halep, care a transmis că încă resimte consecințele efortului susținut și că nu vrea să grăbească procesul de revenire pe teren.

„Din păcate, corpul meu are nevoie de puțin mai mult timp pentru a fi pregătit și am luat o decizie grea, aceea de a nu juca la Madrid. E dificil pentru că vreau să mă întorc în circuit cât mai curând, dar experiența îmi spune să nu mă grăbesc.

Le mulțumesc organizatorilor Madrid Open, care mi-au oferit un wild card, dar și fanilor”, a transmis marea jucătoare, prin intermediul rețelelor sociale.