Ana Bogdan, victorie de răsunet la turneul WTA 1000 de la Roma. A trecut vijelios de o jucătoare mult mai bine clasată decât ea

Ana Bogdan, locul 63 mondial, s-a calificat în turul doi al turneului de categoria WTA 1000 de la Roma. Ea a trecut în runda inaugurală de sportiva canadiană Leylah Fernandez, locul 34 mondial, scor 6-4, 6-1.

Pentru această performanţă, Ana va primi 16.965 de euro şi 35 de puncte WTA.

Urmează Marketa Vondrousova

În turul doi, Bogdan va evolua cu sportiva cehă Marketa Vondrousova, locul 6 mondial şi cap de serie 6.

Dacă Ana Bogdan a obţinut un rezultat entuziasmant la turneul WTA 1000 de la Roma, vestea proastă a zilei de marţi a venit de la Jaqueline Cristian. Ea a pierdut meciul cu Varvara Graceva, în ultimul tur al calificărilor, şi a ratat prezenţa pe tabloul principal. Franţuzoaica de origine rusă s-a impus cu scorul 3-6, 6-2, 6-3.

Jucătoarea noastră a comis o serie de greşeli în meci, ce i-au fost fatale. Jaqueline a încheiat partida cu 4 ași, 4 duble greșeli, a câștigat 67% din punctele jucate cu primul serviciu, 38% cu al doilea serviciu și a câștigat 86 din totalul de 186 de puncte disputate.

Românca s-a ales cu un cec de 8.030 de euro şi 20 de puncte WTA.

Ana Bogdan s-a despărţit de Simone Tempestini

Simone Tempestini a confirmat, în urmă cu o lună, că nu mai formează un cuplu cu Ana Bogdan. Pilotul de raliuri a dat de înțeles că ”ruptura” dintre el și jucătoarea de tenis nu a fost una ”urâtă”.

De când a rămas „singur”, lui Simone Tempestini îi merge de minune în cursele de raliu. El a devenit primul pilot român din istorie care a câştigat o etapă din Campionatul European de Raliuri, după ce s-a impus în Raliul Ungariei, la mijlocul lunii aprilie.