Mario Camora, devastat și resemnat după dezastrul din Cupa României: „Au toată dreptatea să ne înjure”

Mario Camora s-a arătat extrem de dezamăgit după eșecul drastic pe care CFR Cluj l-a suferit în Cupa României, în faza sferturilor de finală. „Feroviarii” au fost învinși cu 4-0, după un meci în care s-au prezentat lamentabil împotriva unei formații din Liga 2, Corvinul Hunedoara. Elevii lui Adrian Mutu au fost treziți la realitate, gazdele duelului oferindu-le o lecție de fotbal.

Corvinul a intrat în avantaj la pauză, scor 1-0, după golul lui Viorel Lică (min. 43). Ulterior, în partea a doua a jocului, echipa din Hunedoara a mai marcat de trei ori, prin Marius Coman (min. 50), Daniel Pîrvulescu (min. 67) și Ionuț Pop (min. 90+2).

Mario Camora, devastat după ce Corvinul Hunedoara a „dezmembrat-o” pe CFR Cluj în Cupa României

Experimentatul fundaș portughez cu cetățenie română a oferit declarații, la finalul duelului dureros din „sferturile” Cupei României. Mario Camora le-a dat dreptate fanilor, care i-au înjurat pe fotbaliști după rușinea petrecută. L-a înțeles și pe Nelu Varga, patronul clubului, care a ales să plece mai devreme de la stadion. Conducătorul „feroviarilor” nu a suportat rușinea suferită.

„Astăzi era un meci în care era obligatoriu să câștigăm. Nu avem ce să facem, trebuie să terminăm măcar pe primele trei locuri, mai sunt câteva meciuri și trebuie să dăm tot. (n.r. despre faptul că Nelu Varga a plecat de la stadion la 2-0) Vă dați seama că la ce eforturi face omul ăla (n.r. financiare), cum putea să fie?

În locul lui eram la fel, supărat. (n.r. despre suporteri) Au toată dreptatea să ne înjure. Trebuie să acceptăm această critică. Mulți poate au ieșit și de la muncă mai devreme să vină să ne susțină și noi am făcut acest meci penibil. Trebuie să mergem mai departe”, a declarat Mario Camora, după Corvinul Hunedoara – CFR Cluj 4-0.

Cum au început cele două formații duelul din Cupa României

Corvinul: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Mihai Velisar – Bradu, Hrezdac, Neacșa – Lupu, Marius Coman, Pîrvulescu
Rezerve: Blaga, A. Nicolae, Câmpan, S. Ion, Chindriș, Herghelegiu, Mitran, Predică
Antrenor: Florin Maxim

CFR Cluj: Sava – Manea, Mogoș, Boben, Camora – Keita, Muhar, Tachtsidis – Deac, Michael, Otele
Rezerve: Hindrich, Radu, Mamic, Aussi, Filip, Fică, Falco, Serebe, Bîrligea
Antrenor: Adrian Mutu