Manchester City – FC Copenhaga 3-1. „Cetățenii” se califică fără probleme în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Manchester City – FC Copenhaga a fost una dintre cele două partide ale serii din Liga Campionilor. Formația engleză, antrenată de Pep Guardiola, a dat piept cu danezii de la FC Copenhaga în returul din „optimile” celei mai importante competiții intercluburi. În tur, „cetățenii” s-au impus cu 3-1.

Prima repriză din meciul disputat în Danemarca a început tare. Belgianul Kevin De Bruyne a deschis scorul, după un assist oferit de Phil Foden. Portarul Grabara nu a avut prea multe șanse să intervină la șutul superstarului de la Manchester City. Copenhaga nu a renunțat la luptă, iar Mattsoon a egalat, după o greșeală monumentală a lui Ederson. Sfârșitul primei reprize i-a găsit pe englezi în avantaj, după ce Bernardo Silva a dus scorul la 2-1. Scorul final a fost stabilit de Foden, după ce De Bruyne s-a revanșat cu o pasă pentru acesta.

La retur, „cetățenii” au câștigat cu 3-1, după golurile marcate de Akanji (minutul 5), Alvarez (minutul 9) și Haaland (minutul 45+3). De partea cealaltă, FC Copenhaga a apărut pe tabela de marcaj datorită lui Elyounoussi, după reușita din minutul 29. Formația pregătită de Pep Guardiola merge în sferturile de finală din Liga Campionilor, după 6-2 la general contra danezilor.

Manchester City – FC Copenhaga 3-1, în „optimile” Ligii Campionilor (6-2 la general)

Partida s-a încheiat. Manchester City merge mai departe, după 6-2 la general

Min 90+2: Lewis lovește bara transversală
Min. 90: Au fost arătate trei minute de prelungiri de la marginea terenului
Min. 46: A început partea secundă a partidei dintre Manchester City și FC Copenhaga

Pauză în duelul din Anglia

Min. 45+3: GOOOOL MANCHESTER CITY! Erling Haaland ajunge la șase reușite în acest sezon al Ligii Campionilor
Min. 45: Au fost acordate trei minute de prelungiri
Min. 29: GOOOOL FC COPENHAGA! Elyounoussi a redus din diferență, după o fază magnifică a danezilor
Min. 9: GOOOOL MANCHESTER CITY! Julian Alvarez marchează, iar „cetățenii” nu mai pot rata calificarea în sferturile de finală
Min. 5: GOOOL MANCHESTER CITY! Akanji a deschis scorul, cu un șut din apropierea porții celor de la FC Copenhaga

Ce a declarat Guardiola, după derby-ul orașului Manchester

Trupa pregătită de spaniolul Guardiola are moralul ridicat, după succesul din derby-ul orașului Manchester, contra celor de la United. City s-a impus cu scorul de 3-1, exact așa cum a făcut și în Danemarca în turul din „optimile” Ligii Campionilor.

Pep Guardiola a fost entuziasmat de succesul „cetățenilor” din duelul cu „diavolii roșii” și a vorbit despre jucătorii săi, de care este foarte mulțumit. A discutat despre șansele lui Manchester City la titlu, menționând că elevii săi trebuie să fie pregătiți și pentru duelul cu FC Copenhaga, de pe plan european.

„Nu putem controla ceea ce fac Liverpool sau Arsenal, Aston Villa sau alte pretendente, este vorba despre noi. Facem ceea ce trebuie să facem pentru a câștiga astăzi, miercurea viitoare și duminică. Această echipă este legendară. Dacă o vom face (n.r. să câștigăm titlul)? Nu știu. Avem mai multe puncte în această etapă decât în sezonul trecut”, a declarat spaniolul, potrivit BBC Sport

• Erling Haaland este golgheterul lui Manchester City în acest sezon de Liga Campionilor. Norvegianul are cinci goluri reușite.

Manchester City – FC Copenhaga, ora 20:00 » Echipe probabile

Manchester City: Ederson – Walker, Dias, Akanji, Gvardio; – Rodri, Bernardo Silva, De Bruyne, Alvarez, Doku – Haaland

FC Copenhaga: Grabara – Jelert, Vavro, McKenna, Meling – Diogo Goncalves, Mattsson, Falk Jensen – Elyounoussi, Cornelius, Bardghji
Antrenor: Jacob Neestrup

Stadion: Etihad Stadium
Arbitru: Espen Eskaas