Real Sociedad – PSG 1-2. Francezii merg în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după o „dublă” semnată de Mbappe

Real Sociedad – PSG a fost meciul secund al „dublei” din „optimile” UEFA Champions League. Partida a pornit de la scorul de 2-0 pentru echipa franceză, după succesul parizienilor de pe teren propriu, din meciul tur. Kylian Mbappe și Bradley Barcola au semnat golurile celor de la PSG.

În urma victoriei de la Paris, Luis Enrique le-a încredințat tinerilor misiunea de a duce formația din Franța mai departe. Tehnicianul spaniol a aliniat cea mai tânără echipă de start din istoria lui PSG în Liga Campionilor, media de vârstă fiind de 23 de ani și 361 de zile.

Real Sociedad a încercat o „remontada” pe teren propriu, în speranța calificării în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. PSG s-a dovedit a fi prea puternică pentru basci, astfel că francezii și-au adjudecat victoria și la retur. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru parizieni, după o „dublă” a lui Kylian Mbappe. De partea cealaltă, Real Sociedad a marcat pe finalul întâlnirii din „optimile” Ligii Campionilor, în minutul 90, prin Mikel Merino. PSG s-a calificat în sferturile de finală, după 4-1 la general.

Real Sociedad – PSG 1-2, în returul „optimilor” Ligii Campionilor

Final de partidă în Spania

Min. 90: S-au acordat trei minute de prelungiri pentru partida din returul „optimilor” Ligii Campionilor.
Min. 89: GOOOOL REAL SOCIEDAD! Bascii reduc din diferență prin Mikel Merino.
Min. 55: GOOOOL PSG! Kylian Mbappe duce scorul la 2-0 pentru PSG, iar echipa din Franța nu mai poate scăpa calificarea printre degete.
Min. 46: A început repriza secundă.

S-a încheiat prima repriză

Min. 45: Au fost arătate patru minute suplimentare de la marginea terenului.
Min. 15: GOOOOL PSG! Kylian Mbappe deschide scorul pe terenul celor de la Real Sociedad, după un șut extraordinar din marginea careului mic!
Min. 1: A început duelul din „optimile” Ligii Campionilor!

Echipe de start pentru Real Sociedad – PSG

Real Sociedad: Remiro – Traoré, Zubeldia, Le Normand, Javi Gracia – Brais Méndez, Zubimendi, Merino, Becker – Kubo, Oyarzabal.
Antrenor: Imanol Alguacil

PSG: Donnarumma – Hakimi, Beraldo, Lucas Hernández, Nuno Mendes – Zaïre-Emery, Vitinha, Fabián Ruiz, Dembélé, Mbappé, Barcola.
Antrenor: Luis Enrique

Stadion: Estadio Anoeta
Arbitru: Michael Oliver

Absenţi la ambele formaţii

Real Sociedad şi PSG acuză absenţe. Barrenetxea, Odriozola, Fernandez, Munoz, Merquelanz sunt accidentați în tabăra celor de la Real Sociedad. Danilo, Kimpembe, Skriniar și Rico vor lipsi de la PSG. Marco Asensio, fotbalistul venit de la Real Madrid, este incert.

Kylian Mbappe se află în ultimele luni în tricoul lui PSG. O eliminare în „optimile” UEFA Champions League este de neconceput pentru atacantul care nu a câştigat încă această competiţie. Superstarul francez a fost înlocuit de Luis Enrique la pauza duelului din Ligue 1 contra celor de la AS Monaco.

Tehnicianul spaniol de la PSG a oferit explicații pe marginea subiectului, afirmând că echipa sa trebuie să se obișnuiască să joace fără Mbappe, care va ajunge la Real Madrid după expirarea înțelegerii cu gruparea pariziană.

• Real Sociedad a câștigat grupa D, cu 12 puncte obținute, Inter Milano fiind echipa de pe poziția secundă.
  • PSG a terminat pe locul doi în grupa F, cu 8 puncte obținute, în urma celor de la Borussia Dortmund.