Liverpool, eliminată de Atalanta din Europa League! Bayer Leverkusen, echipa recordurilor în acest sezon! Care sunt formațiile calificate în semifinale

Partida retur dintre Liverpool și Atalanta din „sferturile” Europa League, disputată la Bergamo, s-a încheiat cu victoria „cormoranilor”, scor 1-0. Din păcate pentru Jurgen Klopp, eforturile fotbaliștilor săi nu au fost suficiente pentru a putea obține calificarea în faza următoare a competiției. Mohamed Salah a marcat singurul gol al întâlnirii, din penalty, în minutul șapte. Gruparea italiană reușise succesul săptămâna trecută pe „Anfield Road”, după un 3-0 categoric. Astfel, Atalanta va da piept cu Olympique Marseille în semifinalele Europa League.

Bayer Leverkusen, noua campioană a Germaniei, continuă să demonstreze de ce merită cu vârf și îndesat titlul în Bundesliga. „Aspirinele” lui Xabi Alonso au scos un rezultat pozitiv și la returul cu West Ham (1-1), după ce i-au învins pe englezi în tur, pe propriul teren, scor 2-0. Astfel, Bayer Leverkusen se va duela cu AS Roma pentru un loc în finala Europa League.

Liverpool și-a luat „adio” de la Europa League, cu puțin timp înaintea plecării lui Jurgen Klopp

După cum se știe deja foarte bine, antrenorul german de 56 de ani al grupării de pe „Anfield Road” se va despărți de legendarul club englez la finalul acestei stagiuni, după nouă ani petrecuți pe banca lui Liverpool. Recent, numele lui Niko Kovac a apărut în conversație pentru înlocuirea lui Jurgen Klopp.

Neamțul nu a reușit să își îndeplinească marea dorință, aceea de a cuceri un trofeu european cu Liverpool înainte de plecare. „Cormoranii” au început furtunos returul de la Bergamo, iar Salah a deschis scorul rapid. Egipteanul a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul șapte. Britanicii s-au aruncat în atac, iar Luis Diaz și superstarul egiptean le-au pus probleme fundașilor Atalantei, însă fără a reuși să modifice scorul de pe tabela de marcaj. Koopmeiners a egalat pentru italieni, însă golul său a fost anulat pentru offside.

Partea secundă a duelului de la Bergamo a scos în evidență carențele lui Liverpool. Fotbaliștii lui Jurgen Klopp au părut neputincioși, lipsiți de valoarea și de încrederea necesară pentru a putea întoarce soarta calificării în semifinale. Iată că „minunile” au încetat pentru „cormorani”, după ce și-au pus amprenta asupra performanțelor clubului de atâtea ori. „Dubla” din „sferturile” Europa League s-a încheiat cu scorul general de 3-1 pentru Atalanta. Bergamascii se vor lupta cu Marseille pentru un loc în finală.

• În 2019, Jurgen Klopp a cucerit trofeul Ligii Campionilor alături de Liverpool, după o finală între două cluburi din Anglia. În ultimul act, „cormoranii” au dispus de Tottenham, actuala echipă a lui Radu Drăgușin, scor 2-0.

Bayer Leverkusen a doborât un record joi seara!

Fotbaliștii pregătiți de Xabi Alonso nu au dezamăgit nici în returul de la Londra, contra lui West Ham United, după ce în prima manșă nemții s-au impus pe teren propriu, scor 2-0. Bayer Leverkusen a obținut o remiză în Anglia, scor 1-1, după ce West Ham a condus cu 1-0 și putea chiar să se desprindă pe tabela de marcaj. Dar, după cum știm destul de bine, greșelile se plătesc, iar nemții i-au „taxat” pe britanici.

Trupa ibericului Alonso a ajuns la numărul senzațional de 44 de meciuri fără eșec în acest sezon, urmând să dea piept cu AS Roma în semifinalele Europa League. Gruparea din capitala Italiei a trecut de AC Milan și la retur. Leverkusen a devenit formația din „Top 5 Campionate” cu cea mai lungă serie de invincibilitate, doborând recordul pe care Juventus îl setase în sezonul 2011-2012.

• Semifinalele actualei stagiuni de UEFA Europa League sunt Olypique Marseille – Atalanta și AS Roma – Bayer Leverkusen.

Rezultatele serii în returul „sferturilor” UEL

• AS Roma – AC Milan 2-1 (3-1 la general)
  • Atalanta – Liverpool 0-1 (3-1 la general)
  • West Ham – Leverkusen 1-1 (1-3 la general)
  • Olympique Marseille – Benfica (2-2 la general, Marseille s-a impus la loviturile de departajare)